Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PJN apeluje do Donalda Tuska: Wróć z urlopu

0
Podziel się

W ostatnim tygodniu premierowi dwukrotnie zabrakło determinacji - mówi szefowa ugrupowania.

PJN apeluje do Donalda Tuska: Wróć z urlopu
(Kamil Borkowski (mat. prasowe PJN))
bDApQTOZ

PJN domaga się od premiera Donalda Tuska m.in. informacji o istniejących możliwościach prawnych, które Polska może obecnie podjąć, by wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej. _ Apelujemy do premiera o powrót z urlopu _ - mówiła przewodnicząca klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska.

Kluzik-Rostkowska powiedziała, że w ostatnim tygodniu premierowi dwukrotnie zabrakło _ determinacji, stanowczości i wyczucia chwili _. _ - Po pierwsze wtedy, kiedy się spóźnił 27 godzin z odpowiedzią na raport MAK. Po raz drugi zabrakło mu tej determinacji, kiedy okazało się, że po swojej konferencji prasowej po prostu wrócił na urlop _ - powiedziała dziennikarzom w Sejmie.

_ - Dziś, w tej trudnej chwili, kiedy opinia publiczna ma pełne prawo domagać się stanowiska polskiego ws. tego raportu, ma pełne prawo domagać się informacji, co dalej będzie się z tym działo, miejsce premiera Tuska jest nie w Dolomitach, a w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów _ - podkreśliła. _ Apelujemy o natychmiastowy powrót do Polski. Apelujemy o natychmiastową odpowiedź na te wszystkie pytania, które w przestrzeni publicznej się pojawiły _ - powiedziała.

bDApQTPb

PJN domaga się także od premiera informacji, kto po stronie rządowej koordynuje działania w celu maksymalizacji ochrony interesów państwa polskiego oraz rodzin ofiar. Jakubiak powtórzyła także, że w parlamencie powinna powstać nadzwyczajna komisja badająca działania m.in. instytucji państwowych po katastrofie w Smoleńsku. Posłanka przypomniała, że wniosek w tej sprawie PJN złożył w grudniu.
Do słów Kluzik-Rostkowskiej odniósł się w sobotę rzecznik rządu Paweł Graś. Jak powiedział, bardzo zabolało go to, co usłyszał na konferencji prasowej PJN. - _ Pan premier musiał po prostu wrócić w Dolomity po rodzinę. On samochodem zabrał na urlop zimowy rodzinę: żonę, córkę, również swojego wnuka i tę rodzinę musi fizycznie do Gdańska przywieźć. Więc albo dzisiejszej nocy, albo w ciągu jutrzejszego dnia do Gdańska wróci i w poniedziałek będzie w pracy _ - powiedział.

Podczas konferencji w Sejmie wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak przedstawiła osiem postulatów PJN wobec premiera Donalda Tuska. _ W formie oficjalnej korespondencji prześlemy postulaty, które pani Joanna Kluzik-Rostkowska podpisze. Myślę, że robimy to nie tylko w imieniu klubu parlamentarnego PJN, ale również rodzin ofiar katastrofy _ - powiedziała wiceszefowa klubu.

Ugrupowanie domaga się m.in. kategorycznej reakcji _ na elementy raportu strony rosyjskiej, których publikacja nie miała żadnego uzasadnienia, w szczególności informacje dotyczące badań toksykologicznych oraz próby oceniania winy poszczególnych pasażerów Tu-154M _. _ Żądamy ujawnienia wszystkich ekspertyz psychologicznych, na które MAK powoływał się, cytując zapisy z raportu _ - mówiła Jakubiak.

PJN chce, by premier poinformował opinię publiczną o istniejących możliwościach prawnych, które Polska mogła podjąć po katastrofie smoleńskiej i które może podjąć teraz. _ Konieczne jest jednoznaczne poinformowanie opinii publicznej w Polsce i za granicą, jakie rozwiązania prawne związane z prowadzeniem dochodzenia podjął polski rząd, na jakie procedury się zdecydował i dlaczego _ - wyliczała posłanka.

bDApQTPh

Jak mówiła, PJN domaga się także jednoznacznej informacji, czy w momencie podejmowania decyzji o zastosowaniu konwencji chicagowskiej do badania katastrofy smoleńskiej, premierowi zostały przedstawione inne możliwości prawne wyjaśnienia katastrofy. _ W szczególności należy nam się informacja o przyczynach rezygnacji z wykorzystania umowy z 7 lipca 1993 roku zawartej między Polską a Rosją _ - podkreśliła.

Według ugrupowania, opinii publicznej należy się także informacja, na podstawie jakich analiz prawnych rząd polski zaniechał wystąpienia do strony rosyjskiej o wspólne prowadzenie śledztwa, co - jak zaznaczyła Jakubiak - umożliwia konwencja chicagowska. Kolejnym postulatem PJN jest wystąpienie do ICAO o powołanie komisji, która zajmie się wyjaśnieniem polskich wątpliwości odnośnie raportu MAK.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t126419.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sledztwo;w;sprawie;smolenska;przesluchania;do;powtorki,64,0,754240.html) Śledztwo w sprawie Smoleńska. Przesłuchania do powtórki Polscy prokuratorzy pojadą do Rosji na początku lutego - zapowiada gen. Krzysztof Parulski. MAK tymczasem zbiera gratulacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t97559.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;dzwonil;do;moskwy;za;pozno;biegnie;bokiem,225,0,754145.html) Prezydent dzwonił do Moskwy. "Za późno, biegnie bokiem" Rozmowa prezydentów Polski i Rosji nie wniosła niczego - oceniają komentatorzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t80069.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/raport;mak;rzad;szykuje;stanowisko,108,0,754284.html) Raport MAK. Rząd szykuje stanowisko Pracują nad nim dwa ministerstwa, komisja Jerzego Millera i Rządowe Centrum Legislacyjne. Dokument trafi do Moskwy - informuje Paweł Graś.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t128695.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kwiatkowski;poczekajmy;na;deklaracje;rosji,37,0,754213.html) Kwiatkowski: Poczekajmy na deklarację Rosji To nie MAK jest sygnatariuszem konwencji chicagowskiej - przypomina minister sprawiedliwości.
bDApQTPC
Źródło:
KOMENTARZE
(0)