Notowania

wiadomości
14.06.2011 14:54

PJN chce powołania wicepremiera ds. infrastruktury

Klub PJN chce powołania w rządzie Donalda Tuska wicepremiera ds. infrastruktury, który koordynowałby inwestycje związane z Euro 2012. PJN widziałoby na tym stanowisku Janusza Piechocińskiego (PSL) czy Stanisława Gawłowskiego (PO).

Podziel się
Dodaj komentarz

Klub PJN chce powołania w rządzie Donalda Tuska wicepremiera ds. infrastruktury, który koordynowałby inwestycje związane z Euro 2012. PJN widziałoby na tym stanowisku Janusza Piechocińskiego (PSL) czy Stanisława Gawłowskiego (PO).

Jednak wiceprzewodnicząca klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała we wtorek PAP, że nie ma potrzeby tworzenia takiego stanowiska. "Za infrastrukturę odpowiada minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Nie wiem, dlaczego zadania ministra miałyby być powielane. Gdyby premier potrzebował wsparcia od kolejnego wicepremiera, to na pewno by pomyślał o utworzeniu takiego stanowiska" - podkreśliła. Jej zdaniem prezydencja Polski nie będzie przeszkadzała premierowi w nadzorowaniu przygotowań do Euro.

"Polska potrzebuje wicepremiera do spraw infrastruktury, współczesnego Eugeniusza Kwiatkowskiego, który był politykiem, ale i menadżerem, twórcą wielkiego skoku infrastrukturalnego w czasach II RP" - przekonywał podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł PJN Jacek Pilch.

Uzasadniając potrzebę powołania nowego wicepremiera, posłanka PJN Elżbieta Jakubiak mówiła, że premier przez najbliższe pół roku będzie zajęty polskim przewodnictwem w Radzie UE. "Myślę, że nasza propozycja powinna zostać przyjęta bez żadnych uszczypliwości, bo służyć to będzie dobrej koordynacji i zarządzaniu wielkim projektem modernizacji Polski" - przekonywała.

Poseł Tomasz Dudziński tłumaczył z kolei, że wicepremier, którego powołania chce PJN, powinien koordynować inwestycje związane z Euro 2012, w tym z budową stadionów, dróg, dworców; miałby też odpowiadać za sprawy bezpieczeństwa związane z Euro.

"Nie jesteśmy od tego, aby premierowi wskazywać konkretne rozwiązania personalne, ale zarówno w PSL, jak i w PO, są osoby, które są do tego bardzo dobrze przygotowane. Przykład z PSL - poseł Janusz Piechociński, (wice)przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury (...)" - mówił Dudziński.

"W Platformie też są osoby, które są dobrymi menadżerami, które są sprawne organizacyjne, na przykład wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski" - dodał.

Jakubiak pochwaliła rząd za podjęcie decyzji ws. autostrady A2. "Będziemy popierać wszystkie decyzje rządu, które będą zdecydowanie prowadziły do budowy polskiej infrastruktury" - zapowiedziała posłanka.

GDDKiA w poniedziałek odstąpiła od kontraktu z chińskim Covec, który dotyczył budowy dwóch odcinków A i C autostrady A2 między Strykowem (woj. łódzkie) a Konotopą (woj. mazowieckie). Zgodnie z planami rządu droga ma być gotowa w maju 2012 r.

Posłanka PJN poinformowała, że jej klub zaproponuje nowe rozwiązania w ustawie o zamówieniach publicznych. Jak dodała, stosowny projekt trafi do Sejmu w przyszłym tygodniu.

PJN zaproponuje zmiany określające w ustawie o zamówieniach publicznych tryb wyboru nowego oferenta w sytuacji, gdy - nie z winy zamawiającego - dotychczasowy wykonawca został usunięty z budowy. "Dziś Covec jest usuwany z budowy, ale w polskich przepisach prawa (w tym przypadku-PAP) nie ma trybu wyłonienia następnego wykonawcy" - tłumaczyła Jakubiak.

Jak dodała, chodzi o taką zmianę, by w podobnych przypadkach, jak budowa autostrady A2, "rząd miał proste możliwości zmiany wykonawcy" i by możliwe było, aby inwestycję dokończyła jedna z firm, która uczestniczyła w pierwotnym postępowaniu przetargowym. (PAP)

hgt/ pż/ son/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz