Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PJN poczeka z komentarzami nt. "białej księgi"

0
Podziel się:

Wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak powiedziała w środę, że z
komentarzem do "białej księgi" PiS ws. katastrofy smoleńskiej woli poczekać aż przeczyta dokument.
Prezentacja była opatrzona emocjonalnym komentarzem Antoniego Macierewicza - stwierdziła.

Wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak powiedziała w środę, że z komentarzem do "białej księgi" PiS ws. katastrofy smoleńskiej woli poczekać aż przeczyta dokument. Prezentacja była opatrzona emocjonalnym komentarzem Antoniego Macierewicza - stwierdziła.

Białą księgę zaprezentowali w środę Macierewicz - szef parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Macierewicz oświadczył, że odpowiedzialność za katastrofę smoleńską spada przede wszystkim na stronę rosyjską. Zarzucił Rosjanom m.in. fałszowanie i niszczenie dowodów dotyczących katastrofy oraz przekazywanie nieprawdziwych informacji o jej przyczynach. Kaczyński uznał, że polski rząd nie dąży do pokazania prawdy w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Jakubiak, poproszona o komentarz, powiedziała PAP: "Chciałabym to przeczytać, bo ja jestem przekonana, że dokumenty trzeba czytać. Większość tej prezentacji była opatrzona komentarzem, a ja wolałabym jednak odnieść się do tekstu i mam nadzieję, że ten tekst będzie sprawozdaniem z ustaleń zespołu, świadectwem pewnego opisu przebiegu różnych zdarzeń".

"Poczekam też na dokument zwany raportem Millera" - dodała Jakubiak.

Jednocześnie podkreśliła, że od początku uważała, że zespół parlamentarny to "zbyt niskiej rangi narzędzie". Jej zdaniem Sejm powinien powołać komisję nadzwyczajną, która spotkałaby się z urzędnikami, oficerami BOR czy ambasadorem, przebywającymi na smoleńskim lotnisku w czasie katastrofy. "Informacje, opis tego, co się tam działo, jest bardzo istotny" - tłumaczyła.

Przypomniała, że jej partia proponowała powołanie takiej komisji, jednak do propozycji tej nie przychylił się marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, nie poparły go także PiS i PO. "Uważamy, że takim narzędziem do badania całego funkcjonowania państwa jest komisja (...) Nie śledcza, a nadzwyczajna, bo jest międzyresortowa. Wtedy może zapraszać tych wszystkich, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie wizyty, zapewnienie bezpieczeństwa" - oświadczyła.

"Dziś mamy efekt pracy zespołu, który nie miał żadnych narzędzi do tego, by lepiej to przygotować" - stwierdziła.

Posłanka PJN zwróciła uwagę, że w katastrofie smoleńskiej zginęli oficerowie NATO, polscy generałowie, szefowie Sił Zbrojnych. "Jestem przekonana, że w tej sprawie trwa jakieś postępowanie wyjaśniające w NATO, bo nie ma pewności, czy nie utraciliśmy pewnej kontroli nad informacją objętą klauzulą poufności, tajności czy innego rodzaju dyskrecjonalną wiedzą" - podkreśliła. Jak dodała, także z tego powodu powinna zostać powołana komisja nadzwyczajna w tej sprawie.(PAP)

sdd/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)