Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen rozwiązał umowę depozytową na GDR-y

0
Podziel się:

PKN Orlen rozwiązał umowę depozytową z listopada 1999 r. zawartą z The Bank of
New York Mellon (USA), ustanawiającą globalne kwity depozytowe spółki. Umowa uległa rozwiązaniu z
końcem 27 lutego według czasu w Nowym Jorku - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen rozwiązał umowę depozytową z listopada 1999 r. zawartą z The Bank of New York Mellon (USA), ustanawiającą globalne kwity depozytowe spółki. Umowa uległa rozwiązaniu z końcem 27 lutego według czasu w Nowym Jorku - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen podał, że w związku z rozwiązaniem umowy depozytowej globalne kwity depozytowe, czyli GDR-y, zostały wyłączone z notowań na oficjalnym rynku notowań oraz wycofane z obrotu na rynku głównym Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych z dniem 27 lutego 2013 r.

Jak przypomniał PKN Orlen, rozwiązanie umowy depozytowej wynika z jej wypowiedzenia przesłanego 29 listopada 2012 r. przez tę spółkę do The Bank of New York Mellon, czyli banku depozytowego oraz w związku z upływem 90-dniowego okresu wypowiedzenia, liczonego od dnia doręczenia wypowiedzenia.

Według PKN Orlen zgodnie z warunkami umowy depozytowej możliwie szybko po jej rozwiązaniu bank depozytowy powinien sprzedać posiadane akcje spółki związane z niewymienionymi dotąd globalnymi kwitami depozytowymi. "Środki pieniężne z tej sprzedaży bank depozytowy powinien przekazać posiadaczom tych GDR-ów proporcjonalnie do liczby akcji reprezentowanych przez posiadane przez nich GDR-y" - zaznaczył w komunikacie płocki koncern.

PKN Orlen, informując 29 listopada 2012 r. o wypowiedzeniu umowy depozytowej dotyczące globalnych kwitów depozytowych, decyzję tę uzasadniał zmniejszającym się zainteresowaniem inwestorów kwitami depozytowymi. Spółka zaznaczyła wówczas, że jej akcje będą nadal notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Global Depository Receipt (GDR) - globalny (międzynarodowy) kwit depozytowy - to rodzaj papieru wartościowego, wydawanego najczęściej przez banki międzynarodowe w więcej niż jednym kraju. Certyfikat taki jest poświadczeniem akcji złożonych w depozycie banku - emitenta certyfikatu. Akcje nabywane są przez bank w spółkach, w których inwestorzy mogliby mieć trudności z lokowaniem kapitału ze względu np. na położenie za granicą, a więc GDR-y mają za zadanie ułatwienie obrotu akcjami spółek zagranicznych. (PAP)

mb/ mki/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)