Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKPP Lewiatan: czerwcowy Indeks Biznesu bez zmian

0
Podziel się:

Są szanse na poprawę dynamiki wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach,
o ile nie pogorszy się sytuacja w gospodarce światowej - uważa PKPP Lewiatan. Obliczany przez tę
organizację roczny Indeks Biznesu nie zmienił się w czerwcu i wyniósł 43 pkt.

Są szanse na poprawę dynamiki wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach, o ile nie pogorszy się sytuacja w gospodarce światowej - uważa PKPP Lewiatan. Obliczany przez tę organizację roczny Indeks Biznesu nie zmienił się w czerwcu i wyniósł 43 pkt.

PKPP Lewiatan poinformował we wtorek, że kwartalny Indeks Biznesu spadł w czerwcu w porównaniu do majowego notowania o 1 pkt i wynosi obecnie 40 pkt.

Indeks Biznesu PKPP jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 proc. PKB rocznie.

"Szczególnie optymistycznie wygląda poprawa na rynku pracy w postaci odwrócenia negatywnej dynamiki zatrudnienia oraz płacy realnej. W efekcie obserwujemy realny wzrost funduszu płac, co obok wzrostu eksportu może być znaczącym czynnikiem ożywienia w drugiej połowie roku. Tym bardziej, że przedsiębiorstwa nadal wyraźnie wstrzymują się z inwestycjami" - podkreślił cytowany w komunikacie ekspert PKPP Lewiatan Stanisław Kubielas.

Z analizy wynika, że kwartalny indeks popytu globalnego (oceniający konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne) spadł z 36 pkt do 33 pkt. Z kolei roczny indeks popytu globalnego pozostaje od dwóch miesięcy na najwyższym w tym roku poziomie 40 pkt. "Dodatnia różnica (indeksu rocznego - PAP) do indeksu kwartalnego oznacza oczekiwanie poprawy w kolejnych kwartałach" - napisano.

Kwartalny indeks finansów (oceniający rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej) wzrósł o 3 pkt do 45 pkt, natomiast indeks roczny spadł o 1 pkt do 46 pkt.

"Wyniki finansowe samego sektora przedsiębiorstw są stosunkowo dobre. Jednak niepokój budzi załamanie się działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw, co jest widoczne w permanentnym spadku akcji kredytowej banków" - czytamy w analizie.

W czerwcu nie zmienił się natomiast kwartalny indeks makroekonomiczny, który obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki. Roczny indeks makroekonomiczny spadł o 1 pkt do 39 pkt.

"Na bieżąco mamy wyraźną poprawę jak malejąca inflacja, rosnące zatrudnienie, niższy niż planowany deficyt budżetowy. Deficyt w obrotach bieżących z zagranicą pozostaje pod kontrolą i jest pokryty napływem inwestycji zagranicznych. Pozostaje jednak niepokój o stan finansów publicznych w dłuższej perspektywie. Zwłaszcza w kontekście utrudniających finansowanie długu wydarzeń w wysoko zadłużonych krajach Eurolandu" - dodano.

Kwartalne i roczne indeksy wpływu czynników politycznych wzrosły do poziomu 56 pkt. (PAP)

dol/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)