Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKW: 73 sprawozdań partii politycznych ocenionych: 58 przyjętych, 15 odrzuconych

0
Podziel się:

Spośród rozpatrzonych przez Państwową
Komisję Wyborczą (PKW) sprawozdań finansowych 73 partii
politycznych za rok 2005, 49 zostało przyjętych bez zastrzeżeń, 9
z zastrzeżeniami, a 15 - odrzuconych. PKW przyjęła sprawozdania
wszystkich partii zasiadających w parlamencie.

Spośród rozpatrzonych przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW) sprawozdań finansowych 73 partii politycznych za rok 2005, 49 zostało przyjętych bez zastrzeżeń, 9 z zastrzeżeniami, a 15 - odrzuconych. PKW przyjęła sprawozdania wszystkich partii zasiadających w parlamencie.

Jak poinformował w czwartek PAP radca prawny w Krajowym Biurze Wyborczym Radomir Wasilewski, sprawozdania PO, PiS i SLD zostały przyjęte bez zastrzeżeń. Sprawozdania Samoobrony, LPR i PSL, również przyjęte, zawierały jednak pewne uchybienia. Wasilewski wyjaśnił, że uchybienia dotyczą przede wszystkim form wpłat na Fundusz Wyborczy, a także dopuszczalnego ustawowo limitu tych wpłat.

Według komunikatu PKW z 5 czerwca 2006 roku w sprawie źródeł pozyskania środków finansowych, do złożenia sprawozdań w tej sprawie zobowiązanych było 88 partii, które figurują w ewidencji partii politycznych prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie. 69 spośród nich złożyło swe sprawozdania w ustawowym terminie. 5 z nich dokonało tego po upływie ustawowego terminu, natomiast 14 z nich nie złożyło sprawozdań w ogóle. Jedna z partii, Dom Ojczysty, złożyła sprawozdanie, mimo że w 2005 roku została wykreślona z ewidencji i nie miała obowiązku rozliczenia się.

Jeśli chodzi o partie pozostające poza Sejmem, PKW przyjęła m.in. sprawozdania Partii Demokratycznej - Demokraci.pl (bez uchybień) i SdPl (z uchybieniami).

Wśród partii, których sprawozdania zostały przez PKW odrzucone, znalazły się m.in. Unia Polityki Realnej, Ruch Odbudowy Polski, Stronnictwo Demokratyczne, Partia Centrum Zbigniewa Religii, Polska Wspólnota Narodowa Bolesława Tejkowskiego i Polska Partia Narodowa Leszka Bubla.

Jak powiedział PAP Wasilewski, ugrupowania, których sprawozdania zostały odrzucone przez PKW, mają 7 dni na zaskarżenie tej decyzji do Sądu Najwyższego. Sąd ma wówczas dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku. Jeżeli Sąd nie przychyli się do zażalenia, a sprawozdanie zostało przez odrzucone z powodu nieprawidłowości przy gromadzeniu funduszy przez partię (np. gromadzeniem ich poza rachunkiem bankowym), wtedy środki te przepadają na rzecz Skarbu Państwa.

Według radcy prawnego Krajowego Biura Wyborczego, do tej pory decyzję o odrzuceniu sprawozdania przez PKW zaskarżyła Polska Partia Narodowa.

Najbogatszymi partiami w Polsce, jak powiedział PAP Wasilewski, są te, którym przysługuje subwencja z budżetu państwa. Zgodnie z komunikatem PKW z 5 czerwca 2006 roku w sprawie subwencji otrzymanej z tytułu udziału w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych, prawo do niej przysługiwało PiS, Samoobronie, SLD, LPR, Demokratom.pl i Krajowej Partii Emerytów i Rencistów.

Dokumenty złożone przez partie i komitety wyborcze są sprawdzane przede wszystkim pod kątem ich zgodności z ustawą o partiach politycznych i przepisach antykorupcyjnych.

Z ustawy o partiach politycznych wynika, że w sprawozdaniach finansowych partii podawane są informacje o tym, skąd i ile pieniędzy uzyskały w danym roku. Zawiera też dane o wpływach na fundusz wyborczy i wydatkach tego funduszu. Do sprawozdania dołączana jest też informacja o wykorzystaniu subwencji budżetowej - dotyczy to tych ugrupowań, które ją otrzymały. (PAP)

mkr/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)