Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKW: spływają pierwsze sprawozdania finansowe komitetów wyborczych

0
Podziel się:

Pięć komitetów wyborczych złożyło już swoje
sprawozdania finansowe do Państwowej Komisji Wyborczej -
poinformował PAP specjalista w Zespole Kontroli Finansowania
Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych w KBW Tomasz Gąsior.

Pięć komitetów wyborczych złożyło już swoje sprawozdania finansowe do Państwowej Komisji Wyborczej - poinformował PAP specjalista w Zespole Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych w KBW Tomasz Gąsior.

Ostateczny termin składania sprawozdań finansowych komitetów wyborczych mija 21 stycznia.

Na razie sprawozdania złożyły Komitety Wyborcze Wyborców: Lasecki, Ryszarda Galli, Przeciw Korupcji, Jarosława Puściona oraz Komitet Wyborczy Demokratycznej Partii Lewicy.

Jak zaznaczył Gąsior, sprawozdania pochodzą od małych komitetów i obroty wykazane w sprawozdaniach są niewielkie.

Najwyższe miał KWW Laseckiego - ok 90 tys. zł; dwa komitety nie miały żadnych obrotów (mimo to prawo nakłada na nie obowiązek złożenia sprawozdania).

Zgodnie z ordynacją wyborczą pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego ma trzy miesiące na złożenie sprawozdania finansowego do PKW.

Komisja będzie musiała zbadać w sumie 52 sprawozdania, bo tyle komitetów zgłosiło się przed październikowymi wyborami do PKW.

Sprawozdanie finansowe zawiera dane o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu, w tym o uzyskanych kredytach bankowych oraz warunkach ich uzyskania. Do sprawozdania dołączona jest też opinia biegłego rewidenta.

PKW ma cztery miesiące od złożenia sprawozdania na: przyjęcie go bez zastrzeżeń; przyjęcie go ze wskazaniem uchybień, lub odrzucenie go.

Sprawozdanie zostaje odrzucone, gdy PKW stwierdzi, że pozyskiwanie lub wydawanie środków odbyło się z naruszeniem przepisów lub przekroczone zostały limity przypadające na komitet.

PKW może też - w razie wątpliwości co do prawidłowości sprawozdania wyborczego - wezwać komitet do usunięcia wad sprawozdania lub udzielenia wyjaśnień.

Dokumenty złożone przez komitety wyborcze są sprawdzane przede wszystkim pod kątem ich zgodności z ustawą o partiach politycznych i przepisami antykorupcyjnymi.(PAP)

stk/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)