Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plac Nowy na krakowskim Kazimierzu zmieni swoje oblicze

0
Podziel się:

Nadbudowę dodatkowego poziomu nad częścią placu Nowego na krakowskim
Kazimierzu zakłada projekt, który zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną
tego placu. Konkurs rozstrzygnięto w piątek. Zwycięski projekt opracowało Biuro Projektów Lewicki
Łatak.

Nadbudowę dodatkowego poziomu nad częścią placu Nowego na krakowskim Kazimierzu zakłada projekt, który zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną tego placu. Konkurs rozstrzygnięto w piątek. Zwycięski projekt opracowało Biuro Projektów Lewicki Łatak.

Projektanci proponują zadaszenie południowej części placu i wykorzystanie powstałej w ten sposób platformy jako dodatkowej przestrzeni na wyższym poziomie. Podczas imprez rozrywkowych ten dodatkowy poziom pełniłby funkcję sceny. Na co dzień byłby dostępny dla odwiedzających plac krakowian i turystów jako taras widokowy. Poziom ów, jak antresola, obiegałby lekkim łukiem stojący pośrodku placu tzw. Okrąglak, czyli zabytkowy budynek dawnej rzeźni rytualnej.

Pod tarasem, na obecnym poziomie placu, podobnie jak dziś funkcjonowałyby stragany, tradycyjnie przypisane do tego miejsca.

"Ta koncepcja pozwoli nam na uzyskanie tego, co my architekci nazywamy nową przestrzenią publiczną. Z przestrzeni wyniesionej na poziom mniej więcej plus trzech metrów będzie można odbierać wrażeniowo to, co dzieje się na placu z innej perspektywy, jakby z lotu ptaka. Jednocześnie będzie można nieco inaczej zobaczyć Kazimierz - jego dachy i wieże widoczne w innym ujęciu niż z poziomu ulicy" - wyjaśnił członek jury, a zarazem główny architekt miasta prof. Andrzej Wyżykowski.

Koncepcja zakłada też lekkie podniesienie poziomu placu, tak aby z jego dwóch stron - zbiegających się przy ul. Warszauera - zbudować pięciostopniowe schody. Latem służyłyby one spacerowiczom jako miejsca do siedzenia.

Jurorów przekonała w tym projekcie umiejętność pogodzenia nowej koncepcji z tradycją oraz funkcjonalność rozwiązania.

"Zadecydowały wielofunkcyjność propozycji, przy zachowaniu dotychczasowej atmosfery placu, wzbogaconej o nowe elementy architektoniczne" - powiedział w uzasadnieniu werdyktu przewodniczący sądu konkursowego architekt Michał Szymanowski.

Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 20 tys. zł, a jego twórcy zostaną zaproszeni do negocjacji na temat opracowania dokumentacji projektowej zagospodarowania placu. Zwycięska praca ma szansę na realizację już w przyszłym roku.

Do ogłoszonego przez miasto Kraków konkursu zgłoszono w sumie 25 prac.

Plac Nowy, zwany "żydowskim", jest elementem układu urbanistycznego dawnego miasta Kazimierz, wpisanym do rejestru zabytków już w 1934 r. Położony na terenie miasta Kazimierz, lokowanego w 1335 r., w latach 1607-08 wszedł w skład miasta żydowskiego. W swej obecnej postaci został ukształtowany w wieku XIX i na początku wieku XX.

Znajdujący się w centralnej części placu budynek dawnej rzeźni rytualnej, ze względu na kształt zwany "Okrąglakiem", został zaprojektowany w 1899 r. i zbudowany w roku następnym. Decyzją WKZ z 2008 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Plac Nowy jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Kazimierza. Od kilkunastu lat miejsce to odradza się. Odnawiane są okoliczne kamienice, na parterach budynków i chodnikach prosperują liczne kawiarenki. Urokliwe położenie placu, bliskość zabytków oraz żydowska tradycja i charakter dzielnicy sprawiają, że plac Nowy uchodzi za jeden z ciekawszych zakątków Krakowa, tętniący życiem do późnej nocy bez względu na porę roku. (PAP)

czo/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)