Notowania

ipn
09.11.2009 16:53

Plansze edukacyjne IPN o II wojnie światowej i upadku komunizmu

Historycy z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali dla uczniów z woj. śląskiego plansze edukacyjne, które w przystępny sposób opisują wydarzenia związane z II wojną światową oraz z upadkiem komunizmu w Europie Środkowo-wschodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Historycy z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali dla uczniów z woj. śląskiego plansze edukacyjne, które w przystępny sposób opisują wydarzenia związane z II wojną światową oraz z upadkiem komunizmu w Europie Środkowo-wschodniej.

Tablice zaprezentowano w poniedziałek - w dniu 20. rocznicy upadku muru berlińskiego - podczas konferencji prasowej w katowickim IPN. Ich pomysłodawcy przekonywali, że pomoce naukowe powinny ułatwić młodzieży przyswajanie wiedzy o komunizmie i wkładzie Polski w jego upadek.

"Chcieliśmy w atrakcyjny sposób pokazać młodzieży wydarzenia, które doprowadziły do upadku komunizmu. Wiedza zawarta na tablicach to wstęp do głębszych poszukiwań" - powiedział PAP dyrektor oddziału IPN w Katowicach Andrzej Drogoń.

Jego zdaniem, niskiemu poziomowi wiedzy o komunizmie jest winny głównie system edukacji. "Często na zajęciach w szkole brakuje czasu, aby nauczyciel zrealizował zagadnienia z tej tematyki. Program nauczania powinien być skonstruowany tak, aby tego czasu wystarczyło" - wskazał Drogoń.

Instytut przygotował dla uczniów dwie plansze - kalendarium II wojny światowej oraz zatytułowaną "Zaczęło się w Polsce" z ułożonymi chronologicznie wydarzeniami, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce i Europie.

Epizodem otwierającym kalendarium na drugiej z plansz jest pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski i wypowiedziane podczas tej wizyty słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

Za wydarzenie odgradzające Polskę od dziedzictwa komunizmu autorzy plansz uznali wstąpienie Polski do struktur NATO i Unii Europejskiej.

Do korzystania z tablic uczniów ma zachęcić ich forma graficzna. Planszę dotyczącą II wojny światowej ilustrują m.in. zdjęcia z powstania warszawskiego i plakaty propagandowe. Natomiast kluczowe dla upadku komunizmu postacie, takie jak Lech Wałęsa czy Michaił Gorbaczow przedstawiono w komiksowej stylistyce.

Podczas konferencji dyr. Drogoń podkreślał, że Instytut chciałby, aby wart 330 zł komplet plansz znalazł się w każdej z 3,5 tys. szkół i bibliotek woj. śląskiego. Placówki oświatowe muszą jednak same pozyskać środki na tablice, ponieważ IPN nie jest w stanie sfinansować tak dużej ilości materiałów. Instytut przekazał bezpłatnie szkołom elektroniczną wersję tablic, które mogą wykorzystać w dowolnym celu edukacyjnym.

W przyszłym roku katowicki IPN planuje wydanie plansz poświęconych zbrodni katyńskiej oraz 30. rocznicy powstania Solidarności.(PAP)

toe/ mab/ abe/ jbr/

Tagi: ipn, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz