Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plantatorzy: MSP zawyża wartość Krajowej Spółki Cukrowej

0
Podziel się:

Ministerstwo skarbu zawyża cenę akcji Krajowej Spółki Cukrowej, żeby
plantatorzy buraków nie wzięli w udziału w jej prywatyzacji - uważa Krajowy Związek Plantatorów
Buraka Cukrowego. Plantatorzy domagają się od ministerstwa uczciwej wyceny spółki.

Ministerstwo skarbu zawyża cenę akcji Krajowej Spółki Cukrowej, żeby plantatorzy buraków nie wzięli w udziału w jej prywatyzacji - uważa Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Plantatorzy domagają się od ministerstwa uczciwej wyceny spółki.

"Krajowa Spółka Cukrowa zgodnie z ustawą ma zostać zakupiona przez plantatorów dostarczających buraki do KSC oraz przez pracowników tej spółki. Według programu tej prywatyzacji, jedną z jego części jest tzw. umorzenie akcji, czyli wykupienie przez spółkę części swoich akcji, w dużej mierze należących do Skarbu Państwa. Okazało się, że ta wycena została podana przez ministra skarbu na poziomie 2,47 zł. Poprzednia wycena to było 1,60 zł" - powiedział PAP Rafał Strachota z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

"Obawiamy się, że taka wycena będzie miała zastosowanie także w toku dalszej prywatyzacji i zostanie przedstawiona plantatorom i pracownikom KSC. Czyli de facto plantatorzy i pracownicy spółki będą musieli zapłacić więcej, niż nam się wydaje, że spółka jest warta" - wyjaśnił. Poinformował, że resort skarbu zaproponował nową cenę we wtorek.

Pytany, czy w przekonaniu plantatorów MSP zawyża wartość spółki Strachota powiedział, że jak najbardziej tak. "Jako związek, jako plantatorzy uprawnieni do zakupu tych akcji, domagamy się negocjacji ich ceny z ministerstwem skarbu" - zaznaczył.

Związek opublikował w środę stanowisko, w którym domaga się, by rząd "poważnie traktował polskich rolników, a nie jako źródło łatwych zysków". "Rząd RP sprzedał kapitałowi zagranicznemu 60 proc. cukrowni i rynku cukru w Polsce za około 700 milionów złotych, a od swoich uczciwych obywateli za 40 proc. rynku chce prawie 2 miliardy zł" - czytamy w stanowisku.

Prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej ma przebiegać w dwóch etapach. W pierwszym nastąpi częściowe, dobrowolne umorzenie akcji KSC. Po sporządzeniu wyceny akcji, Krajowa Spółka Cukrowa ma rozpocząć skup części akcji własnych w celu umorzenia. Oferta skierowana będzie do Skarbu Państwa oraz podmiotów niezwiązanych ze spółką, tj. byłych plantatorów, byłych pracowników oraz ich następców prawnych. Osoby te będą mogły podjąć decyzję o dobrowolnej sprzedaży posiadanych akcji po cenie ustalonej na drodze wyceny. W dalszej kolejności wykupione akcje zostaną umorzone.

W trakcie drugiego etapu prywatyzacji pozostałe akcje, po ponownej wycenie, będące w posiadaniu Skarbu Państwa zostaną przeznaczone do wykupu przez podmioty uprawnione, wśród których znajdą się plantatorzy oraz pracownicy KSC, łącznie około 18 tysięcy osób.

Prywatyzacja odbędzie się na podstawie przepisów ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym z 1994 r. oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej z 2004 r.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w sierpniu 2002 roku i jest największym w Polsce i siódmym, co do wielkości producentem cukru w Europie. Jej udział w krajowym rynku wynosi blisko 40 proc. Od września 2003 r. KSC działa, jako jednolity koncern, w którego skład wchodzi siedem oddziałów, będących wcześniej odrębnymi spółkami akcyjnymi. Fabryki KSC zlokalizowane na terenie pięciu województw przerabiają rocznie ok. 4 mln ton buraków dostarczanych przez ok. 17 tysięcy plantatorów gospodarujących na ponad 78 tysiącach hektarów. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

her/ mki/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)