Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Plocke: klęska powodzi dotknęła 105 tys. gospodarstw rolnych

0
Podziel się

Klęską powodzi dotkniętych zostało 105 tys. gospodarstw rolnych. Straty
zanotowano na powierzchni 683 tys. hektarów i według obecnych szacunków sięgają one ok. 1,5 mld zł
- powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

bEiVjbLV

Klęską powodzi dotkniętych zostało 105 tys. gospodarstw rolnych. Straty zanotowano na powierzchni 683 tys. hektarów i według obecnych szacunków sięgają one ok. 1,5 mld zł - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

Plocke odpowiadał na pytanie posła Wojciecha Mojzesowicza (PiS) dotyczące faktycznej pomocy rządu dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi w 2010 r.

Mojzesowicz podkreślił, że w sierpniu rolnicy na zalanych terenach powinni rozpocząć prace polowe, a do tej pory nie otrzymali od państwa pomocy. Za szczególnie niepokojące uznał to, że do ministra rolnictwa nie wpłynął dotychczas żaden wniosek od wojewodów o uruchomienie dla nich preferencyjnych kredytów.

bEiVjbLX

Plocke poinformował, że rząd uruchomił preferencyjne linie kredytowe na wznowienie produkcji rolnej. Przyznał jednak, że dotychczas wojewodowie nie złożyli jeszcze żadnych wniosków w sprawie kredytów, "ale to dlatego, że komisje nie zakończyły szacować start w gospodarstwach".

"Prezes KRUS rozpatruje wnioski dotyczące umorzenia składek z tytułu ubezpieczenia. Jest ich już 93. Poza tym złożono 2 wnioski o układ ratalny" - powiedział Plocke.

Plocke poinformował, że w czwartek rząd przyjmie rozporządzenie Rady Ministrów uruchamiające środki na wypłatę zasiłków socjalnych dla powodzian.

Kolejne wskazane przez sekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa działanie rządu to dopłaty do materiału siewnego, których będzie udzielała Agencja Rynku Rolnego. Wyjaśnił, że będzie to jednak możliwe dopiero po zmianie ustawy o ARR, która znajduje się obecnie w konsultacjach społecznych.

bEiVjbMd

"Stacje epidemiologiczne bezpłatnie prowadzą badania próbek gleb i roślin pod kątem wystąpienia skażeń. Inspekcja weterynaryjna koordynuje działania związane z utylizacją padłych zwierząt, dezynfekcją obiektów gospodarczych; pomaga też w zwalczaniu owadów" - powiedział Plocke.

Podał, że z funduszu składkowego KRUS będą sfinansowane kolonie dla 3 tys. dzieci z gospodarstw poszkodowanych przez powódź. "Na bieżąco są też wypłacane z budżetu zasiłki dla rodzin poszkodowanych przez powódź" - dodał.

"Czekamy na zgodę Komisji Europejskiej w sprawie zmian w programie rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013, umożliwiających ustanowienie nowego działania pod nazwą +Przywrócenie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań zapobiegawczych+. Jest to nowe działanie, które chcemy skierować do gospodarstw objętych programem pomocy po powodzi. Zamierzamy przeznaczyć na ten cel 100 mln zł" - powiedział Plocke.

Wskazał też, że producenci chmielu z terenów objętych powodzią otrzymują już decyzje o pomocy de minimis (nie wymagającej unijnej notyfikacji) w wysokości 14 tys. zł do 1 hektara upraw.(PAP)

bEiVjbMe

awk/ bos/ mow/

bEiVjbMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)