Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płocki powiat partnerem europejskiego projektu przeciwpowodziowego

0
Podziel się

Powiat płocki, jako pierwszy w Polsce, został partnerem europejskiego projektu
INARMA, który ma pomagać samorządom we wczesnym wykrywaniu i przeciwdziałaniu klęskom powodzi.

bEgMTJDV

Powiat płocki, jako pierwszy w Polsce, został partnerem europejskiego projektu INARMA, który ma pomagać samorządom we wczesnym wykrywaniu i przeciwdziałaniu klęskom powodzi.

INARMA (Integrated Approach to Flood Risk Management, czyli wspólne podejście do zarządzania ryzykiem powodziowym) to międzynarodowy projekt partnerski, w którym uczestniczą regiony i instytucje z pięciu państw Europy Środkowej.

Umowę partnerską z liderem projektu, prowincją Alessandria z Włoch podpisał starosta płocki Piotr Zgorzelski. W projekcie uczestniczą także Austria, Węgry i Niemcy.

bEgMTJDX

Główne działania określone w projekcie dla powiatu płockiego to m.in. opracowanie interaktywnej mapy zagrożenia powodziowego, wypracowanie systemu alarmowania, prowadzenie szkoleń i konsultacji społecznych w zakresie zagrożenia powodziowego, edukacja dzieci i młodzieży szkolnej, przeprowadzenie ćwiczeń i konferencji poświeconych zapobieganiu powodzi.

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak, właśnie wypracowanie systemu wczesnego ostrzegania i skoordynowanych działań ma przyczynić się do poprawy ochrony przeciwpowodziowej w powiecie płockim, w którym dwie gminy: Słubice i Gąbin, zostały dotknięte przez żywioł dwukrotnie - pod koniec maja i na początku czerwca.

Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

"INARMA ma szczególne znaczenie dla wypracowania systemu wczesnego ostrzegania przed możliwością wystąpienia powodzi, co w zasadniczy sposób ograniczy ryzyko negatywnych skutków, zwłaszcza dla bezpieczeństwa ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego, działalności gospodarczej, a także infrastruktury" - wyjaśniła Kobla-Antczak.

bEgMTJEd

W lipcu we włoskiej Alessandrii odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu. Powstał wtedy Komitet Sterujący i powołano koordynatorów lokalnych przedsięwzięcia. Następne spotkanie warsztatowe uczestników projektu odbędzie się w Płocku 21 i 22 października.(PAP)

mb/ wkr/ jra/

bEgMTJEy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)