Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PO do SLD: Koszty konwencji pokryto ze środków partyjnych

0
Podziel się

Gawkowski i Karolczak nawiązali na konferencji prasowej do raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego finansów publicznych, o którym kilka dni temu informowały media.

PO do SLD: Koszty konwencji pokryto ze środków partyjnych
(AGENCJA SE/EAST NEWS)
bCYkumjV

Krzysztof Gawkowski i Kazimierz Karolczak (SLD) pytali, z jakich środków: partyjnych, czy publicznych sfinansowano ochronę sobotniej konwencji PO w Chorzowie. PO odpowiada, że wszystkie koszty organizacji konwencji pokryto z funduszy partyjnych.

_ - Przejrzeliśmy wszystkie zdjęcia, obejrzeliśmy materiały, które wskazują, że koszt przygotowania konwencji PO, poniesiony przez służby państwa, przede wszystkim policję, to jest przynajmniej kilkaset tysięcy złotych, związanych z łodziami, helikopterami, dziesiątkami wozów _ - mówił Gawkowski na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Ironizował przy tym, że o policji można dziś powiedzieć _ służba ochrony Platformy - w skrócie SOP _. _ Chcielibyśmy, więc zadać panu premierowi Donaldowi Tuskowi i innym przedstawicielom PO dwa pytania: czy koszty związane z obsługą i ochroną konwencji PO zostały poniesione przez Platformę Obywatelską, czy przez Skarb Państwa? _ - zaznaczył Gawkowski.

Sekretarz Sojuszu pytał też, czy ochrona konwencji została przez policję i inne służby zorganizowana w takim wymiarze _ dobrowolnie _, czy też organizatorzy wnioskowali o tak duże zabezpieczenie sobotniego zjazdu. _ To jest także pytanie do panów ministrów: (finansów) Rostowskiego i (spraw wewnętrznych) Sienkiewicza: czy będąc na obradach konwencji PO wiedzieli, że środki finansowe z budżetu państwa zostały na tę ochronę w tak dużej mierze poniesione? _ - dodał polityk SLD.

bCYkumjX

Gawkowski zarzucił Tuskowi i innym politykom PO hipokryzję. _ - Mamy do czynienia z niesłychaną hipokryzją ze strony premiera Donalda Tuska i wielu innych polityków PO, którzy mówią, że potrzebne są dzisiaj oszczędności w finansach państwa i partii politycznych, a tak naprawdę obsługa konwencji PO ze strony służb państwa, związana ze sprawami policji i tego wszystkiego, co działo się podczas przygotowywania konwencji PO, do dziś nie została wyjaśniona _ - powiedział sekretarz Sojuszu.

Sekretarz generalny PO Andrzej Wyrobiec powiedział w poniedziałek PAP, że wszystkie koszty organizacji konwencji, w tym również ochrony, zostały pokryte ze środków partyjnych. _ Natomiast koszty ochrony osób, które tej ochrony wymagają, nie są problemem PO, tylko Biura Ochrony Rządu _ - zaznaczył. Z kolei o udział sił policyjnych w zabezpieczeniu zjazdu - według niego - należy pytać komendę wojewódzką w Katowicach.

Gawkowski i Karolczak nawiązali na konferencji prasowej do raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego finansów publicznych, o którym kilka dni temu informowały media. Z raportu wynika, że skala nieprawidłowości w wydatkach publicznych wyniosła w ubiegłym roku 18,7 mld zł. Jednymi z najgorzej wypadających w kontrolach sektorów działalności państwa są: ochrona zdrowia i infrastruktura, zwłaszcza ta kolejowa.

Politycy Sojuszu dowodzili, powołując się na raport, że najlepiej finansami publicznymi gospodarowano za rządów SLD, w latach 2002, 2003 i 2004. Wówczas - jak mówili - straty państwa wyniosły odpowiednio: 2,9 mld zł, 4,6 mld zł oraz 4,7 mld złotych. Później już było tylko gorzej. W czasach PiS było to 10,1 mld zł w 2006 roku oraz 8,3 mld w 2007. Z raportu, który cytuje portal wp.pl wynika jednak również, że podobną skalę strat w finansach publicznych, jak w roku ubiegłym, zanotowano w 2005 r. - ostatnim roku rządów SLD i popieranego przez Sojusz gabinetu Marka Belki. Było to 18,3 mld złotych.

bCYkumkd

Jednak zdaniem Karolczaka ubiegłoroczna skala nieprawidłowości (18,7 mld zł) jest _ porażająca _. _ Jest to kwota, której prawdopodobnie zabraknie w tym roku w budżecie państwa, w takiej skali będzie deficyt i konieczna będzie nowelizacja budżetu _ - mówił skarbnik SLD.

_ = Jeżeli Donald Tusk ma honor i jest odpowiedzialny za swoje słowa sprzed kilku dni, to powinien powiedzieć "dość" klaunowi polskich finansów, ministrowi Jackowi Rostowskiemu _ - dodał Gawkowski.

bCYkumky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)