Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO i PJN za projektem o spółdzielniach mieszkaniowych

0
Podziel się:

Głosami PO i nowego klubu Polska Jest Najważniejsza Sejm skierował w piątek
do dalszych prac w komisji projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W ocenie rzecznika klubu
PO Krzysztofa Tyszkiewicza to dobra prognoza dla przyszłej współpracy z PJN.

Głosami PO i nowego klubu Polska Jest Najważniejsza Sejm skierował w piątek do dalszych prac w komisji projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W ocenie rzecznika klubu PO Krzysztofa Tyszkiewicza to dobra prognoza dla przyszłej współpracy z PJN.

Przeciw odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu głosowało w piątek 196 posłów, w tym m.in. 174 z PO, 14 z PJN i 2 z PSL;, za odrzuceniem było 184 posłów, m.in. 123 z PiS, 32 z SLD i 22 z PSL.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Tyszkiewicz, bez głosów posłów z klubu PJN ten - mówił - istotny projekt zostałby odrzucony.

"Bardzo cieszymy się, że ten projekt uzyskał poparcie, gdyż było to bardzo ważne głosowanie. Zawsze liczymy na wsparcie parlamentarzystów z innych klubów, choć chcę podkreślić, że to głosowanie nie było uzgadniane z klubem PJN" - dodał rzecznik klubu PO.

"Jeżeli posłowie PJN będą popierali nasze projekty, to nas bardzo cieszy. Jest to dobry prognostyk na przyszłość" - zaznaczył Tyszkiewicz.

Poselski projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych reguluje kwestie dotyczące działalności spółdzielni, członkostwa w spółdzielni oraz związanych z nim praw do lokalu.

Zgodnie z projektem, celem działalności spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych obywateli, członków spółdzielni, ich rodzin. Spółdzielnia mieszkaniowa może zarządzać nieruchomością nie stanowiącą jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem (współwłaścicielem)
tej nieruchomości. Może ona również prowadzić inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu działalności spółdzielni.

Projekt odnosi się również do praw lokatorskich, finansowanych z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. "Podstawowe zmiany w stosunku do obecnych regulacji są związane z proponowaną regułą związania członkostwa z prawem do lokalu. W konsekwencji prawo do lokalu nie będzie wygasało na skutek ustania członkostwa w spółdzielni, ale odwrotnie - członkostwo w spółdzielni będzie ustawało w wyniku wygaśnięcia prawa do lokalu" - czytamy w uzasadnieniu do projektu. (PAP)

agy/ aop/ la/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)