Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO: Polska w NATO - spełnienie testamentu kilku pokoleń Polaków

0
Podziel się:

Politycy PO uważają, że obecność Polski w NATO to "spełnienie testamentu
kilku pokoleń Polaków". PO poinformowała w środę, że 31 marca w Sejmie odbędzie się konferencja
poświęcona 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, z udziałem m.in. b. premiera Jerzego Buzka.

Politycy PO uważają, że obecność Polski w NATO to "spełnienie testamentu kilku pokoleń Polaków". PO poinformowała w środę, że 31 marca w Sejmie odbędzie się konferencja poświęcona 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, z udziałem m.in. b. premiera Jerzego Buzka.

"Wyrażamy ogromną satysfakcję w 15. rocznicę przyjęcia Polski do NATO, to spełnienie testamentu kilku pokoleń Polaków" - powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie szef sejmowej komisji obrony Stefan Niesiołowski (PO).

Jak ocenił, NATO "zdało egzamin w okresie jałtańskim i zapewniło pokój w Europie". "NATO doprowadziło do przekreślenia Jałty i do tego, że Polska jest dzisiaj w pełni demokratyczna, bezpieczna i w pełni niepodległa. Chcemy być w Sojuszu Północnoatlantyckim" - podkreślił Niesiołowski.

Podziękował wszystkim politykom, którzy przyczynili się do wejścia Polski do NATO. Jak zauważył, to jedna z nielicznych kwestii, w której panuje zgoda narodowa.

Wiceszefowa sejmowej komisji obrony Jadwiga Zakrzewska (PO) wyraziła uznanie dla polskiej armii, która - jej zdaniem - przez ostatnie 15 lat pozytywnie zmieniała się pod względem mentalnym i organizacyjno-technicznym. "Polska armia jest gotowa na wszelkie zagrożenia, doceniamy wysiłek naszych żołnierzy w ciągu ostatnich 15 lat" - zaznaczyła.

Zakrzewska poinformowała, że 31 marca w Sali Kolumnowej w Sejmie odbędzie się konferencja poświęcona 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, z udziałem m.in. b. premiera Jerzego Buzka oraz b. ministra obrony Janusza Onyszkiewicza.

Sejm przyjął w środę przez aklamację uchwałę w sprawie 15. rocznicy członkostwa Polski w NATO. "Sejm RP uznaje członkostwo Polski w Pakcie Północnoatlantyckim za główny, obok członkostwa w Unii Europejskiej, fundament polskiego bezpieczeństwa narodowego" - głosi uchwała.

12 marca 1999 w Independence w stanie Missouri, Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do NATO. Ministrowie spraw zagranicznych trzech państw - ze strony polskiej Bronisław Geremek - przekazali sekretarz stanu Madeleine Albright tzw. instrumenty ratyfikacyjne.

Rocznica przyjęcia Polski do NATO przypada w okresie konfliktu na Wschodzie; wobec wydarzeń na Ukrainie Polska skorzystała z art. 4 traktatu powołującego NATO; zapis ten przewiduje konsultacje, gdy któryś z sojuszników czuje się zagrożony. To czwarty taki przypadek w 65-letniej historii Sojuszu.(PAP)

mrr/ laz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)