Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Po raz pierwszy od II wojny światowej rosyjski okręt wojenny przepłynął Kanał Panamski

0
Podziel się:

Po raz pierwszy od II wojny
światowej rosyjski okręt wojenny, "Admirał Czabanienko",
przepłynął w sobotę Kanał Panamski w drodze powrotnej z rosyjsko-
wenezuelskich powietrzno-morskich "manewrów antyterrorystycznych"
na Morzu Karaibskim, jak brzmiała ich nazwa.

Po raz pierwszy od II wojny światowej rosyjski okręt wojenny, "Admirał Czabanienko", przepłynął w sobotę Kanał Panamski w drodze powrotnej z rosyjsko- wenezuelskich powietrzno-morskich "manewrów antyterrorystycznych" na Morzu Karaibskim, jak brzmiała ich nazwa.

Rosyjski niszczyciel z liczącą 451 ludzi załogą na pokładzie pod kapitanem Anatolijem Dołgowem wpłynął do liczącego 80 km długości kanału, który łączy najkrótszą drogą Ocean Spokojny z Atlantykiem, i opuścił go w sobotę.

"Zakończone we wtorek rosyjsko-wenezuelskie ćwiczenia na Karaibach zbiegły się z okresem napięcia między Waszyngtonem a Moskwą, zaniepokojoną projektem rozmieszczenia amerykańskiej tarczy rakietowej w Europie środkowej" - napisała agencja AFP.

Fakt, że po raz pierwszy od 64 lat rosyjski okręt wojenny przepłynął Kanał Panamski, który od otwarcia w 1914 roku do 1999 roku pozostawał pod kontrolą Stanów Zjednoczonych, "to oznaka rosnących wpływów rosyjskich w regionie" - komentuje hiszpańska agencja EFE.

Po przepłynięciu Kanału przeznaczony do walki z okrętami podwodnymi "Admirał Czabanienko" wpłynął w piątek do panamskiej bazy morskiej Nunez de Balboa (dawna baza marynarki USA Rodoman) na wybrzeżu Pacyfiku, gdzie pozostanie do wtorku.

Rzecznik rosyjskiej ambasady w Panamie oświadczył, że okręt odwiedza porty "zaprzyjaźnionych krajów". "Wizyta ma historyczne znaczenie, ponieważ jest to pierwsze od wielu lat przepłynięcie międzyoceanicznej drogi wodnej przez rosyjski okręt".

Pierwszy wiceprezydent Panamy i minister spraw zagranicznych Samuel Lewis Navarro podkreślił w związku z wizytą rosyjskiego niszczyciela, że "Kanał (Panamski) jest otwarty dla okrętów z całego świata".

Przedstawiciel administracji kanału poinformował zaś, że "Admirał Czabanienko" uiścił opłatę "jak każda inna jednostka pływająca".

Podkreślił, że Kanał Panamski "ma status neutralnej transoceanicznej drogi wodnej".

O neutralności kanału postanowiły traktaty podpisane przez Panamę i Stany Zjednoczone w 1977 roku. Stanowiły one, że "w czasach pokoju (...) i wojny kanał powinien pozostawać otwarty dla pokojowego tranzytu statków wszystkich krajów na zasadach całkowitej równości".

Zgodnie z traktatami Stany Zjednoczone, które sprawowały kontrolę nad tą drogą wodną od 1903 roku (tj. jeszcze przed ukończeniem jej budowy) zgodziły się przekazać Kanał Panamie "po końcu 1999 roku"

Rejestry Kanału Panamskiego odnotowały ostatnie przepłynięcie rosyjskiej jednostki marynarki wojennej tą drogą wodną w 1944 roku, w czasie wojny, w której USA i ZSRR były sojusznikami w antyhitlerowskiej koalicji. Były to wówczas cztery okręty podwodne pod banderą ZSRR. (PAP)

ik/ kar/

3053,3030,2845

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.