Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO w kampanii "Białej wstążki": "nie" dla przemocy wobec kobiet

0
Podziel się:

O przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet zaapelowali politycy PO na
czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej w ramach międzynarodowej kampanii "Białej wstążki".

O przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet zaapelowali politycy PO na czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej w ramach międzynarodowej kampanii "Białej wstążki".

Elżbieta Radziszewska (PO) podkreśliła, że w Polsce w kampanii biorą udział organizacje pozarządowe, ale też policjanci, pracownicy więziennictwa, politycy i aktorzy. Zaznaczyła, że w 90 proc. przypadków to kobiety są ofiarami przemocy.

Killion Munyama (PO) apelował o zdecydowaną reakcję na przemoc w rodzinie, czy obserwowaną w bliższym lub dalszym otoczeniu. Parlamentarzyści PO rozdawali na konferencji prasowej białe wstążki - symbol kampanii. "Nośmy je jako potwierdzenie faktu, że nie tolerujemy przemocy" - zaapelował Munyama.

Kampania odbywa się w ramach światowych dni przeciw przemocy ze względu na płeć. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie - właśnie wtedy w ciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. kanadyjskich mężczyzn założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc taką przemoc. Była to reakcja na wydarzenia z 1989 roku, kiedy w budynku politechniki w Montrealu antyfeminista Marc Lepine zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ - jak tłumaczył - kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych.

16 dni przeciw przemocy wobec kobiet rozpoczyna się co roku 25 listopada. Organizacje pozarządowe i agendy rządowe na całym świecie nagłaśniają problem przemocy wobec kobiet. Dni przeciw przemocy kończy 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka - jest to podkreślenie, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

We wtorek polski rząd jednomyślnie wyraził zgodę na podpisanie konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Konwencja została przedstawiona do podpisu w maju 2011 r. w Turcji. Do 14 listopada konwencję podpisało 25 z 47 państw Rady Europy (w tym 14 państw członkowskich UE). Dotychczas ratyfikowała ją jedynie Turcja.

Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Oparta jest na przekonaniu, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, dlatego walka ze stereotypami i dyskryminacją kobiet jest warunkiem skutecznej walki z przemocą w rodzinie.

Konwencja nakłada na państwa strony takie obowiązki, jak: zapewnienie oficjalnej infolinii działającej 24 godziny na dobę dla ofiar przemocy oraz portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk oraz ośrodków wsparcia, przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych chroniących przed wtórną wiktymizacją, monitorowanie i zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci. (PAP)

laz/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)