Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO w wyborach samorządowych stawia na parlamentarzystów

0
Podziel się:

O mandaty zawalczy kilkunastu posłów i senatorów.

PO w wyborach samorządowych stawia na parlamentarzystów
(waldydzikowski.pl)

Sławomir Piechota we Wrocławiu, Mirosław Sekuła w Zabrzu, Hanna Zdanowska w Łodzi, Arkadiusz Litwiński w Szczecinie - Platforma Obywatelska chce wystawić w jesiennych wyborach samorządowych kilkunastu parlamentarzystów.

_ - Myślę, że spośród naszych parlamentarzystów w jesiennych wyborach wystartuje maksymalnie 15 osób _ - powiedział wiceszef PO Waldy Dzikowski.

Na prezydenta Piły ma kandydować senator Piotr Głowski; na teraz jest jedynym senatorem, który miałby wystartować w wyborach lokalnych. Jeśli wygra, w okręgu pilskim trzeba będzie zorganizować wybory uzupełniające.

Dzikowski spodziewa się, że harmonogram kampanii samorządowej nie zostanie przyjęty przed zjazdem krajowym 25 września. _ Najpierw wybór nowych władz, potem harmonogram, myślę, że to naturalna kolejność _- mówi.

Dzikowski podkreśla, że posłów, którzy przejdą do samorządu zastąpią kolejne osoby z list wyborczych. Na miejsce odchodzących senatorów trzeba wybrać nowych, co oznacza konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających. Dlatego PO chce ograniczyć do minimum liczbę senatorów, którzy wystartują w jesiennych wyborach. _ Na ten moment wstępną zgodę ma jedynie senator Głowski _ - mówi Dzikowski.

Głowski potwierdza, że chce kandydować, ale czeka jeszcze na decyzję władz krajowych, która ma zapaść po 25 września (czyli po zjeździe krajowym partii). _ Głęboko przemyślałem swoją decyzję, wiele osób namawiało mnie, abym kandydował. Urzędujący prezydent Piły pełni tę funkcję trzecią kadencję. Myślę, że mam duże szanse, aby to zmienić _ - powiedział senator Platformy.

We Wrocławiu PO postawi najprawdopodobniej na posła Sławomira Piechotę - szefa sejmowej komisji polityki społecznej. _ Piechota jest najpoważniejszym kandydatem _ - przyznał Dzikowski.

W Zabrzu ma z kolei kandydować szef hazardowej komisji śledczej Mirosław Sekuła. Poseł powiedział, że kandyduje, gdyż złożył taką obietnicę w 2006 roku. Otrzymał wówczas propozycje kandydowania, ale jej nie przyjął, gdyż chciał zakończyć swoją kadencję jako prezesa Najwyższej Izby Kontroli. _ Powiedziałem wtedy jednak: pamiętajcie o mnie w 2010 roku, wtedy będę kandydował. W związku z tym to co wtedy mówiłem chcę wdrożyć w czyn i chciałbym, żeby zabrzanie wybrali moją propozycję _ - powiedział.

Sekuła, który był w przeszłości radnym, wiceprzewodniczącym rady miejskiej i wiceprezydentem Zabrza, mówi, że chce wrócić do pracy w samorządzie i wykorzystać swoje doświadczenie zdobyte w Sejmie i w NIK. _ Zawsze było mi szkoda opuszczać Zabrze i Śląsk, więc jeśli byłaby taka wola wyborców, to chętnie znowu zaangażuję się w sprawy samorządowe Zabrza _ - dodał.

Na prezydenta Łodzi chce kandydować posłanka Hanna Zdanowska, która ma już rekomendację powiatu i regionu. W medialnych spekulacjach wśród kandydatów PO na prezydenta Łodzi od kilku miesięcy wymieniano także nazwiska ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego i wojewody łódzkiej Jolanty Chełmińskiej. _ Minister Kwiatkowski jest bardzo dobrym ministrem, nie podejrzewam, żeby miał kandydować do samorządu _ - powiedział Dzikowski.

Zdanowska podkreśliła, że w Łodzi trwają już przygotowania PO do kampanii wyborczej. _ Kończymy układanie list wyborczych na miejskich radnych. Sztab modyfikuje obecnie niektóre elementy w naszym programie dla Łodzi i oczywiście szykują się już kandydaci na radnych, którzy przygotowują swoje kampanie _ - zaznaczyła.

Zdanowska nie przewiduje, by łódzka PO - wzorem małopolskich władz partii - kierowała przed wyborami specjalny list do proboszczów. _ Uważam, że trzeba rozdzielać politykę od Kościoła, dla dobra Kościoła. Jestem osobą wierzącą i cenię Kościół, ale uważam, że polityka powinna być daleka od rządu dusz _ - zaznaczyła szefowa PO w Łodzi.

O urząd prezydenta Szczecina chce się ubiegać poseł Arkadiusz Litwiński, były szczeciński radny. _ Szczecińska PO podjęła taką decyzję, musi ją jeszcze zatwierdzić region _ - powiedział Litwiński. Dodał, że wolałby, aby kandydatów w wyborach samorządowych wskazywać wcześniej. _ Myślę, że w tego typu wyborach kandydaci liczących się ugrupowań politycznych powinni być wyłaniani na cztery, albo i sześć miesięcy przed wyborami. Tak też miało być u nas - prawybory miały się odbywać w kwietniu, ale z wiadomych powodów wszystko się przesunęło _ - powiedział Litwiński.

Podkreślił, że aktualny prezydent Szczecina jest członkiem PO, dlatego on, jeśli wygra, będzie w dużej części kontynuował to, co jest robione do tej pory. _ Chciałbym w większym niż dotychczas stopniu wykorzystywać dla rozwoju gospodarczego miasta jego położenie nad Odrą i Bałtykiem. Szczecin jest i powinien być węzłem transportowym. Trzeba odbudować potencjał przemysłowy Szczecina - tu musi wrócić produkcja, jeśli nie okrętowa, to przynajmniej stalowa. Tu musi wrócić twardy przemysł _ - powiedział Litwiński.

Poseł Jarosław Pięta chce zostać prezydentem Sosnowca - rządzi tam teraz Kazimierz Górski z SLD. _ Sosnowiec jest dzisiaj na krawędzi bankructwa, został sprowadzony do miasta trzeciej kategorii, zmniejszają się przychody, zwiększa zadłużenie. Podejmuję się ratunku dla Sosnowca. Liczę, że moje doświadczenie poselskie pomoże mi w pracy dla mojego miasta _ - powiedział PAP Pięta.

W wyborach samorządowych spośród posłów PO mają też wystartować: Marek Krząkała - w Rybniku, Lidia Staroń - w Olsztynie, Janusz Chwierut - w Oświęcimiu, Marek Cebula - na stanowisko burmistrza w Krośnie Odrzańskim i Izabela Leszczyna (najprawdopodobniej w Częstochowie).

Poseł Adam Żyliński rozważa kandydowanie w Iławie. _ Mam duży dylemat, bo burmistrzem Iławy jest dzisiaj człowiek z Platformy - Włodzimierz Ptasznik, a ja jestem posłem PO. Nie podjąłem jeszcze żadnej decyzji, chcę porozmawiać m.in. z przewodniczącym partii w regionie _ - powiedział Żyliński.

Niewykluczone, że poseł Krzysztof Gadowski wystartuje na prezydenta w Jastrzębiu-Zdroju. _ Jest dwóch członków partii, którzy mogą kandydować. Ja jestem jednym z kandydatów, wybierzemy najlepszą wersję. Decyzja zapadnie na początku października, może w końcu września _ - powiedział poseł PO.

Nie ma jeszcze decyzji, gdzie PO zainauguruje kampanię samorządową. W grę wchodzą m.in. Zabrze i Warszawa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t79474.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gronkiewicz-waltz;liderem;wyscigu;po;prezydenture;warszawy,238,0,666862.html) Gronkiewicz-Waltz liderem wyścigu po prezydenturę Warszawy Na polityka PO chce głosować ponad 40 proc. ankietowanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t97442.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piechocinski;nie;bedziemy;stawiac;na;celebrytow,28,0,665884.html) Piechociński: Nie będziemy stawiać na celebrytów Poseł PSL liczy na merytoryczną kampanię samorządową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t100095.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/beda;nas;namawiac;do;wybierania;samorzadowcow,203,0,665547.html) Będą nas namawiać do wybierania samorządowców Kampania _ Masz głos masz wybór _ ma poprawić fatalną frekwencję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t44524.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/znamy;strategie;partii;w;najblizszych;wyborach,143,0,658063.html) Znamy strategie partii w najbliższych wyborach PO postawi na duże miasta, PSL na normalność, a SLD na równouprawnienie.
wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)