Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO wygrała prawybory organizowane w szkołach

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska wygrała prawybory do
Parlamentu Europejskiego przeprowadzone w gimnazjach i szkołach
ponadgimnazjalnych w ramach akcji "Młodzi głosują". Na PO
głosowało 38,9 proc. biorących udział w prawyborach.

Platforma Obywatelska wygrała prawybory do Parlamentu Europejskiego przeprowadzone w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w ramach akcji "Młodzi głosują". Na PO głosowało 38,9 proc. biorących udział w prawyborach.

Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość - 21,3 proc. Na kolejnych miejscach są: Samoobrona z 7,4 proc. głosów, Libertas - 6,1 proc. i Polska Partia Pracy - 5,5 proc.

Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. I tak PSL uzyskało 4,5 proc. poparcie, SLD-UP - 4,5 proc., CentroLewica - 3,9 proc., UPR - 3,8 proc., Prawica Rzeczpospolitej - 2,6 proc.

W prawyborach (29 maja, 1 i 2 czerwca) uczestniczyło blisko 200 tys. uczniów z około 1,5 tys. gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Frekwencja wyborcza wyniosła 59,32 proc.

Projekt "Młodzi głosują" ma charakter edukacyjny. Jego celem jest przekonanie młodych, że warto brać udział w wyborach. Jak zaznaczają jego twórcy z Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), wierzą oni, że młody człowiek, który zagłosował w prawyborach uczniowskich, weźmie również udział w wyborach, gdy będzie miał 18 i więcej lat.

"Najpierw, podczas lekcji z nauczycielami uczniowie poznawali kompetencje Parlamentu Europejskiego i znaczenie wyborów. Następnie, sprawdzili dostosowanie lokali wyborczych do potrzeb osób niepełnosprawnych, prowadzili kampanie profrekwencyjne, przekonując rodziców, sąsiadów i innych mieszkańców swojej gminy do udziału w wyborach. Kulminacją były młodzieżowe wybory" - mówił dyrektor Fundacji CEO Jacek Strzemieczny w środę na konferencji prasowej.

Jego zdaniem, uczniowie bardzo poważnie traktowali prawybory. "Wszystkie relacje z akcji, jakie otrzymaliśmy od nauczycieli i uczniów, świadczą o tym, że młodzi ludzie bardzo poważnie podeszli do sprawy. Sprawdzali, który z komitetów wyborczych ma poglądy najbardziej zbliżone do ich własnych. Głosowali świadomie. Głosować chcieli też wszyscy, którzy mieli możliwość, bo nie byli w tym czasie poza szkołą, np. na wycieczkach. Wierzę głęboko, że wyniki odzwierciedlają poglądy uczniów" - powiedział Strzemieczny.

Jak mówił, wyniki są zróżnicowane, jeśli chodzi o wiek i typ szkoły, w której uczą się uczniowie. "Na przykład, w liceach ogólnokształcących większy odsetek uczniów głosował na PO i niż na PiS, zaś w gimnazjach, szkołach wiejskich i Polsce wschodniej - większy odsetek głosował na PiS, zaś w technikach i szkołach zawodowych - większy odsetek głosował na Samoobronę" - zauważył szef CEO.

Tegorocznym "młodzieżowym prawyborom" oficjalnego poparcia udzielili minister edukacji Katarzyna Hall i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering.

Projekt "Młodzi głosują" jest przygotowany i prowadzony przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym od 1995 r. W projekcie uczestniczyło dotąd ponad 2,5 mln uczniów z całej Polski.

W poprzednich uczniowskich prawyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. uczestniczyło 673 szkół w całej Polsce, frekwencja wyborcza wyniosła 62 proc. Próg wyborczy przekroczyły tylko cztery komitety wyborcze. Zwyciężyła Samoobrona, na którą głosowało 29 proc. uczniów; następne miejsca zajęły: Platforma Obywatelska - 19 proc., Prawo i Sprawiedliwość - 10 proc. i Liga Polskich Rodzin - 9 proc. (PAP)

dsr/ ls/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)