Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PO: związek zawodowy pielęgniarek reprezentuje własny interes

0
Podziel się

Protestujące pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek
i Położnych (OZZPiP) nie reprezentują interesów pielęgniarek i pacjentów, ale "wyłącznie
partykularny interes związku zawodowego" - oświadczył we wtorek poseł PO Paweł Olszewski.

bEgKXJoB

Protestujące pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) nie reprezentują interesów pielęgniarek i pacjentów, ale "wyłącznie partykularny interes związku zawodowego" - oświadczył we wtorek poseł PO Paweł Olszewski.

Protestujące siostry domagają się zakazu zatrudniania ich w szpitalach na podstawie kontraktów. W niedzielę zostały zerwane negocjacje OZZPiP z minister zdrowia Ewą Kopacz i wiceministrem Jakubem Szulcem. We wtorek pięć pielęgniarek, okupujących od sześciu dni sejmową galerię, rozpoczęło protest głodowy.

Zasady zatrudniana pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów doprecyzowuje ustawa o działalności leczniczej, którą Sejm uchwalił w piątek.

bEgKXJoD

Olszewski podkreślił we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, że protestujące pielęgniarki z OZZPiP nie reprezentują interesów pielęgniarek, pacjentów, ale tylko i wyłącznie partykularny interes związku zawodowego. "Interes związkowy nie może być ponad interesem pacjentów i całego środowiska" - ocenił poseł.

"Niestety związek zawodowy próbuje ograniczać prawa osób, które do związku nie należą. To klasyczny przykład takiego działania, które nie powinno mieć miejsca. Możliwość zatrudniania pielęgniarek na kontraktach jest uszczupleniem liczby członków związku zawodowego, a tym samym osoby kierujące związkiem mają ograniczone możliwości zatrudnienia w tym związku" - zaznaczył Olszewski.

Zapewnił też, że ustawa o działalności leczniczej w żaden sposób nikogo nie dyskryminuje.

Posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska przekonywała z kolei, że dla Platformy najważniejsze jest bezpieczeństwo i zadowolenie pacjenta. "Kontrakty są bezpieczne zarówno dla pacjenta, bo ma dobrą opiekę, ale są też bezpieczne dla samych pielęgniarek, dlatego że gwarantują im zatrudnienie przez czas kontraktu i warunki, które w tym kontrakcie są zapewnione" - podkreśliła.

bEgKXJoJ

Poseł Maciej Orzechowski (PO) przypomniał natomiast, że od 13 lat w Polsce można pracować w szpitalach zarówno na kontraktach, jak i na umowę o pracę. "Cały czas można podjąć nowoczesną formę zatrudnienia w postaci kontraktów i tę formę wybiera już dzisiaj kilkanaście tysięcy pielęgniarek i prawie połowa lekarzy. To forma, która daje plastyczny czas pracy, możliwość negocjowania wysokości wynagrodzenia" - zaznaczył.

Politycy PO zapewniali kolejny raz, że nie przewidują siłowego rozwiązania problemu protestujących pielęgniarek.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zakaz zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na kontraktach byłby niezgodny z konstytucją i nie zamierza go wprowadzać. Przedstawicielki związku przekazały natomiast w poniedziałek marszałkowi Sejmu Grzegorzowi Schetynie opinię prawną mówiącą, że byłoby to zgodne z ustawą zasadniczą.

OZZPiP zaznacza, że zatrudnienie na kontraktach oznacza więcej godzin pracy, co może obniżyć jakość świadczeń zdrowotnych. Pielęgniarki obawiają się, że szukając oszczędności, dyrektorzy szpitali będą wymuszać taką formę zatrudnienia. (PAP)

bEgKXJoK

mrr/ son/ gma/

bEgKXJpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)