Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poczta Polska na swoje 455. urodziny wyemitowała znaczek z pniem dębu

0
Podziel się:

Poczta Polska świętuje w piątek 455. urodziny. Z okazji jubileuszu
wyemitowany został okolicznościowy znaczek z przeciętym pniem dębu. Jego słoje mają symbolizować
kolejne stulecia istnienia Poczty Polskiej.

Poczta Polska świętuje w piątek 455. urodziny. Z okazji jubileuszu wyemitowany został okolicznościowy znaczek z przeciętym pniem dębu. Jego słoje mają symbolizować kolejne stulecia istnienia Poczty Polskiej.

Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski poinformował w piątek PAP, że znaczek wszedł już do obiegu. Wartość jednego wynosi 4,60 zł. Nakład liczy 420 tys. sztuk.

Swoje święto pracownicy urzędów łączności obchodzą co roku 18 października. Tego dnia 1588 r. król Zygmunt August ustanowił stałe połączenie między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń "za pomocą poczty, czyli koni rozstawnych". To regularne połączenie poczty królewskiej z Wenecją włączyło Polskę do sieci pocztowej istniejącej już w Europie.

Powołana przez Zygmunta Augusta poczta miała służyć utrzymaniu stałych kontaktów dyplomatycznych i gospodarczych z innymi krajami europejskimi. Król chciał także zabezpieczyć się przed kontrolą poczty cesarskiej, za pośrednictwem której przewożono dotychczas polskie listy do Włoch.

Po I wojnie światowej rola poczty jako instytucji państwowej znacząco wzrosła z chwilą tworzenia, dekretem Naczelnika Państwa z 5 lutego 1919 r., odrębnego Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Umożliwiło to szybką unifikację poczty po zaborach i rozbudowę spójnego systemu łączności. Na mocy tego dekretu Poczta Polska stała się instytucją użyteczności publicznej, z której usług mieli prawo korzystać wszyscy obywatele.

Państwowe przedsiębiorstwo pod nazwą Polska Poczta, Telegraf i Telefon powstało w 1928 r. Początki współczesnej Poczty Polskiej po II wojnie światowej związane są z uruchomieniem okręgu pocztowego w Lublinie w 1944 r.

Dekret o łączności z 11 marca 1955 r. był pierwszą poważniejszą próbą uporządkowania przepisów pocztowo-telekomunikacyjnych. Za jego pośrednictwem Rada Ministrów mogła, "ze względu na interes państwa", wstrzymać lub ograniczyć ruch łączności na całym obszarze kraju bądź jego części. Czyniło to z Ministerstwa Łączności monopolistę w dziedzinie ogólnopolskich środków łączności.

Jeszcze bardziej rygorystycznie przestrzegano zasady wyłączności państwa w dziedzinie łączności telekomunikacyjnej. W okresie realnego socjalizmu kierownictwo partyjno-rządowe uważało łączność za jeden z głównych czynników utrzymania ustroju socjalistycznego i kontroli społeczeństwa.

Jako samodzielne przedsiębiorstwo Poczta działa od 1 stycznia 1992 r.; wówczas podzielono przedsiębiorstwo Poczta Polska Telegraf i Telefon na Pocztę Polską, podlegającą Ministerstwu Infrastruktury, i spółkę akcyjną Telekomunikacja Polska.(PAP)

mce/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)