Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pod koniec lutego PSL zatwierdzi listy w wyborach do PE

0
Podziel się

28 lutego Rada Naczelna PSL ma zatwierdzić
liderów list w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

bEiYMNvV

28 lutego Rada Naczelna PSL ma zatwierdzić liderów list w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział w poniedziałek PAP, że w eurowyborach ma startować większość liderów stronnictwa, poza szefem partii Waldemarem Pawlakiem.

"Jeżeli poparcie dla PSL w wyborach przekroczy 7 proc., to będziemy mieli 5 mandatów. Trzy są pewne - jeden na Mazowszu, drugi - na Lubelszczyźnie, trzeci w województwach świętokrzyskim i małopolskim" - podkreślił polityk.

bEiYMNvX

O mandat z Mazowsza ma walczyć wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski. Jedyny europoseł z PSL w obecnej kadencji Czesław Siekierski będzie kandydował z okręgu obejmującego Małopolskę i woj. świętokrzyskie.

Nie wiadomo, kto będzie liderem listy na Lubelszczyźnie. Wiceszef PSL Jan Bury uważa, że kandydatem na "jedynkę" może być szef tamtejszych struktur Edward Wojtas lub poseł Franciszek Stefaniuk.

Według Żelichowskiego, mniej pewne, ale również prawdopodobne jest uzyskanie przez PSL mandatów z województw: warmińsko- mazurskiego, podkarpackiego oraz wielkopolskiego.

Na Warmii i Mazurach o mandat ma się starać właśnie Żelichowski. Z Wielkopolski ma startować poseł Andrzej Grzyb.

bEiYMNwd

Liderem Stronnictwa na Podkarpaciu jest Jan Bury, ale - jak oświadczył w rozmowie z PAP - nie ma zamiaru startować. Poseł powiedział, że premier Donald Tusk nie podjął jeszcze decyzji, czy członkowie jego gabinetu będą mogli ubiegać się o miejsce w Parlamencie Europejskim (Bury jest wiceministrem skarbu).

Z okręgu bydgoskiego o miejsce w Parlamencie Europejskim ma walczyć poseł Eugeniusz Kłopotek.

Już wcześniej partia postanowiła, że pójdzie do wyborów samodzielnie. Listy Stronnictwa mają być otwarte dla kandydatów z różnych środowisk, w tym m.in. naukowych.

Podczas posiedzenia Rady Naczelnej 28 lutego ludowcy omówią także strategię kampanii wyborczej i kwestię jej finansowania. (PAP)

bEiYMNwe

stk/ ura/ gma/

bEiYMNwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)