Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pod koniec tygodnia fala wezbraniowa na Odrze dotrze do Wrocławia

0
Podziel się:

Na odcinku górnej Odry przemieszcza się fala wezbraniowa, która do Wrocławia
dotrze w piątek lub sobotę. Poziom wody w obrębie Wrocławskiego Węzła Wodnego może osiągnąć stany
alarmowe, ale nie ma zagrożenia powodziowego dla stolicy Dolnego Śląska.

Na odcinku górnej Odry przemieszcza się fala wezbraniowa, która do Wrocławia dotrze w piątek lub sobotę. Poziom wody w obrębie Wrocławskiego Węzła Wodnego może osiągnąć stany alarmowe, ale nie ma zagrożenia powodziowego dla stolicy Dolnego Śląska.

Jak poinformowało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w środę na wodowskazach na Odrze w czeskim Bohuminie oraz polskich Chałupkach zostały przekroczone stany ostrzegawcze.

"Zgodnie z prognozą pod koniec tygodnia podwyższone stany wody powinny dotrzeć do okolic Wrocławia. Przewidywane przepływy na poziomie 600-700 metrów sześciennych na sekundę nie stanowią jednak zagrożenia dla Wrocławskiego Węzła Wodnego, który jest przygotowany na przyjęcie kilkukrotnie większych przepływów. Dla porównania w okresie wielkiej powodzi z 1997 r. przepływy osiągały poziom 3600 metrów sześciennych" - podało w komunikacie biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu Julia Wach, na wodowskazie w podwrocławskim Trestnie stan wody na Odrze wynosi 363 cm, czyli 17 cm poniżej stanu ostrzegawczego. "Na górnej Odrze tworzy się obecnie fala wezbraniowa, co może powodować zwiększenie stanu wody we Wrocławiu na wodowskazie Trestno do poziomu alarmowego (450 cm) w piątek i sobotę" - podała Wach.

W środę, ze względu na podwyższony stan wody na Odrze, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zdecydował o zamknięciu dla żeglugi odcinka Odrzańskiej Drogi Wodnej od śluzy Zacisze do śluzy Różanka.

W środę stany alarmowe na dolnośląskich rzekach przekroczone są na 17 wodowskazach, zaś ostrzegawcze - na 18. Alarmy powodziowe nadal obowiązują w gminach Jelenia Góra, Lubawka, Nowogrodziec, Lubań, Leśna oraz powiatach lwóweckiego i bolesławiecki. Z kolei pogotowia przeciwpowodziowe - w gminach Świerzawa, Stare Bogaczowice, Janowice Wielkie, Mysłakowice, Marciszów, Kamienna Góra oraz powiatach jeleniogórskiego, kamiennogórski, zgorzeleckiego, złotoryjskiego, kłodzkiego, lubańskiego.

W związku z podtopieniami w ciągu ostatniej doby w regionie straż pożarna interweniowała 110 razy. Najczęściej w Kamiennej Górze, Zgorzelcu i Lubaniu.

Według prognoz IMGW w ciągu najbliższej doby w regionie mogą wystąpić przelotne opady deszczu o średnim i słabym natężeniu. W kolejnych dniach mogą wystąpić przelotne burze, w trakcie których prognozuje się opady na poziomie od 15 do 20 mm, miejscami do 30 mm.(PAP)

pdo/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)