Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek od banków to łakomy kąsek. Może dać 25 mld euro

Unijny komisarz ds. podatków jest zwolennikiem nowych obciążeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)


Komisja Europejska opowiedziała się a wprowadzeniem w UE podatku od działalności banków, który mógłby przynieść nawet 25 mld euro rocznie. Wpływy miałyby zasilić zadłużone budżety narodowe lub - czego nie wyklucza KE - unijny budżet.

_ - Mamy dowody na to, że sektor finansowy nie jest wystarczająco opodatkowany w UE i nie przyczynia się do wzrostu i rozwoju _ - powiedział unijny komisarz ds. podatków Algirdas Szemeta. Jego zdaniem, sektor finansowy był główną przyczyną kryzysu finansowego, który w dodatku otrzymał znaczną pomoc rządową. Dlatego powinien pokryć Podatek bankowy

Komisarz dodał, że przy założeniu stawki 5 proc., opodatkowanie banków przyniosłoby 25 mld euro rocznie. KE jeszcze nie rozstrzygnęła, na co chciałaby przekazać te środki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t110632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podatek;bankowy;lepszy;od;podwyzki;vat,165,0,677285.html) Podatek bankowy lepszy od podwyżki VAT?

Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski sugerował w sierpniu, że taki podatek mógłby też zasilić jako _ nowy własny dochód _ unijną kasę po roku 2013.

Szemeta pozostawił tę kwestię otwartą, ale naciskał, że w obecnym klimacie gospodarczym rządy pilnie potrzebują nowych źródeł dochodów dla siebie, bo po kryzysie borykają się z nadmiernymi deficytami i długami publicznymi.

_ - Przychody z takiego podatku mogą być źródłem konsolidacji budżetowej. Ale jest szereg możliwych propozycji, całkiem długa lista, także wykorzystanie ich jako środków własnych UE _ - powiedział Szemeta.

Dyskusja o opodatkowaniu banków rozgorzała po kryzysie gospodarczo-finansowym, gdy politycy uznali, że instytucje finansowanie powinny wziąć na siebie część kosztów. Na szczeblu ogólnoświatowym KE poparła ideę podatku od transakcji finansowych, który mógłby pomóc w finansowaniu wielkich wyzwań jak polityka rozwojowa czy walka ze zmianami klimatycznymi.

Na szczeblu UE, KE zaleciła podatek od działalności finansowej obejmujący zyski i wynagrodzenia firm z sektora finansowego - czyli rozwiązanie, za jakim opowiedziały się już na poziomie krajowym Niemcy (gdzie wpływy zasilają antykryzysowy fundusz bankowy) i Francja (w celu zasilenia budżetu). W ten sposób opodatkowaniu podlegałyby przedsiębiorstwa, a nie wszystkie podmioty biorące udział w transakcjach finansowych (jak w przypadku podatku od transakcji).

KE jest przeciwna wprowadzaniu podatku od transakcji tylko w UE, bowiem boi się, że banki przeniosą transakcje do innych centrów finansowych takich jak Wall Street w Nowym Jorku czy Zatoka Perska. Ponadto taki podatek koncentrowałby dochody tam, gdzie mieszczą się one obecnie, czyli przede wszystkim w londyńskim City.

Zdaniem KE, w przypadku opodatkowania działalności banków takiego ryzyka nie ma. _ - Doszliśmy do wniosku, że działalność banków jest dużo mniej mobilna niż transakcje _ - powiedział Szemeta.

Natomiast na spotkaniach G20 KE ma zamiar przekonywać do światowego podatku od transakcji, który - przy stawce 0,1 proc. - mógłby zapewnić 60 mld euro rocznie, nie licząc opodatkowania derywatów. Podatek obejmowałby każdą transakcję w oparciu o jej wartość transakcyjną.

_ - Jeżeli ambitne cele światowe mają zostać zrealizowane w takich dziedzinach jak pomoc rozwojowa i zmiana klimatu, partnerzy międzynarodowi muszą osiągnąć porozumienie w sprawie globalnych narzędzi finansowych _ - przekonuje KE. Przedstawi takie stanowisko ministrom finansów _ 27 _ na posiedzeniu 19 października, a szefom państw i rządów UE - na szczycie 28-29 października. Konkretne inicjatywy legislacyjne KE zapowiada na przyszły rok.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t96311.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podatek;bankowy;uderzy;we;wlascicieli;lokat,65,0,665921.html) "Podatek bankowy uderzy we właścicieli lokat" Janusz Piechociński uważa, że wyższe podatki nie rozwiążą problemów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/belka;o;nowym;podatku;nie;rozwiaze;problemow,133,0,675205.html) Belka o nowym podatku: Nie rozwiąże problemów Prezes NBP jest umiarkowanym zwolennikiem wprowadzenia podatku bankowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t97450.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/schetyna;podatek;bankowy;interesujacy;i;ciekawy,40,0,672808.html) Schetyna: Podatek bankowy interesujący i ciekawy Polityk chce pewności, że podatek nie uderzy we właścicieli lokat.
Tagi: podatek bankowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz