Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatki przyczyną lawiny rezerwacji w domach pogrzebowych

0
Podziel się:

Wszystko przez niekorzystną zmianę w podatkach, która wpłynie na ceny.

Podatki przyczyną lawiny rezerwacji w domach pogrzebowych
(VirtualErn/CC/Flickr)

Zmiany w podatkach w Ontario i Kolumbii Brytyjskiej sprawiają, że mieszkańcy tych prowincji Kanady rezerwują przyszłe usługi domów pogrzebowych. Do 1 lipca jest taniej.

W Ontario i Kolumbii Brytyjskiej od 1 lipca dotychczasowe podatki od sprzedaży: GST (rządowy) i PST (prowincjonalny) zostaną zastąpione jednym, zharmonizowanym (HST - Harmonized Sales Tax) - te podatki można określić jako odpowiednik polskiego VAT.

Pozornie do podwyżki podatków nie dochodzi, bo na przykład w Ontario HST wyniesie 13 proc., a obecnie GST to 5 proc., a PST - 8 proc. Jednak nie na wszystkie towary i usługi były naliczane oba podatki.

Podwyżka podatków dotknie chociażby usługi domów pogrzebowych i, jak podał w miniony czwartek dziennik _ The Globe and Mail _, widać znaczne zainteresowanie rezerwacją usług na przyszłość: kto podpisze umowę dziś i pozostawi zaliczkę, będzie płacić niższy podatek.

Jak informował dziennik, największa firma pogrzebowa w Kolumbii Brytyjskiej zanotowała aż 60-procentowy wzrost zamówień na swoje usługi w porównaniu z minionym rokiem. _ Koszty pogrzebu są obecnie obciążane pięcioprocentowym GST, ale od 1 lipca umieranie będzie droższe o dodatkowe siedem procent _ - przypomniał _ The Globe and Mail _.

[

Swój kraj najbardziej cenią Holendrzy i Kanadyjczycy ]( http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/swoj;kraj;najbardziej;cenia;holendrzy;i;kanadyjczycy,236,0,627180.html )
Także w Ontario - podkreśla dziennik - widoczne są zwiększone zamówienia na usługi domów pogrzebowych. W niektórych z nich liczba rezerwacji wzrosła nawet czterokrotnie.

Szacuje się, że w Kanadzie koszt pogrzebu to około 10 tys. dolarów. Po podwyżce podatków koszty zwiększą się więc o 700 dolarów i to jest wyjaśnienie zwiększonych zamówień w domach pogrzebowych.

Zwiększone zainteresowanie swoimi usługami zauważyły też biura podróży.

Według rządu prowincji, który prowadzi dużą kampanię promującą HST, zharmonizowany podatek spowoduje wzrost liczby miejsc pracy. Jednak rząd Ontario w ramach pomocy dla mniej zamożnych rodzin (z dochodami poniżej 160 tys. dolarów rocznie) i osób żyjących samotnie, które zarobiły w minionym roku mniej niż 80 tys. dolarów, rozpoczął w minionym tygodniu wysyłkę czeków rekompensujących skutki HST. Łączna kwota tysiąca dolarów jest podzielona na trzy czeki, które zainteresowani mają otrzymać teraz, w grudniu i w czerwcu przyszłego roku.

Rząd Ontario wyjaśnia na swoich stronach internetowych, że wprowadzenie HST spowoduje, że niewidoczny dla klienta podatek prowincjonalny, który jest doliczany przez firmy w kolejnych etapach wytwarzania produktu, przestanie obciążać końcowy rachunek.

Opozycja od długiego czasu prowadzi kampanię przeciwko HST w Ontario, nazywając nowy podatek złodziejskim. NDP (partia socjaldemokratyczna) w minionych dniach przesłała mieszkańcom Ontario gotowy formularz z protestem przeciwko zharmonizowanemu podatkowi - wystarczy go wypełnić i wysłać rządowi.

Prowincje Kanady mają różne podatki od sprzedaży i HST nie był wprowadzany w tym samym czasie.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)