Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podchorążowie i kadra Akademii Marynarki Wojennej świętowali w Toruniu

0
Podziel się:

Podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte wraz z
kadrą świętowali w czwartek w Toruniu 90. rocznicę powstania pierwszej uczelni kształcącej oficerów
dla morskich sił zbrojnych i Dzień Podchorążego.

Podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte wraz z kadrą świętowali w czwartek w Toruniu 90. rocznicę powstania pierwszej uczelni kształcącej oficerów dla morskich sił zbrojnych i Dzień Podchorążego.

Głównym punktem obchodów było nadanie placowi przed XVI-wieczną Bramą Klasztorną na Starym Mieście imienia Szkoły Oficerskiej Marynarki Wojennej. Tak nazywała się uczelnia, która została powołana w grodzie Kopernika 1 października 1922 r. i miała siedzibę w dawnych Koszarach Racławickich.

W okolicznościowym przemówieniu zastępca rektora Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni kmdr dr Mariusz Mięsikowski przypomniał, że uczelnia jest spadkobierczynią i kontynuatorką tradycji Szkoły Oficerskiej Marynarki Wojennej.

"Usytuowanie w tamtym okresie szkoły z dala od morza było podyktowane brakiem właściwej infrastruktury na odzyskanym po 123 latach niewoli wybrzeżu. Założycielom szkoły przyświecała myśl utworzenia od postaw polskiego korpusu oficerskiego, nieobciążonego służbą wojskową w państwach zaborczych. Dynamikę rozwoju uczelni określały potrzeby Marynarki Wojennej, która swoją obecnością na morzach i oceanach świata dawała wyraz polskiej racji" - powiedział kmdr Mięsikowski.

W miejscu nazwanym imieniem Szkoły Oficerskiej Marynarki Wojennej w 1972 r. odsłonięto pomnik-kotwicę, który mieszkańcy miasta ufundowali dla uczczenia 50-lecia powstania uczelni.

W ramach uroczystości 90. rocznicy powołania pierwszej uczelni kształcącej oficerów dla polskich sił morskich oraz Dnia Podchorążego w kościele garnizonowym św. Katarzyny została odprawiona uroczysta msza święta, złożono kwiaty pod pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Władysława Hallera, odbył się też przemarsz wojska ulicami starówki i uroczysty apel na Rynku Staromiejskim.

Szkolenie kadr dla morskich sił zbrojnych rozpoczęto w Toruniu 20 marca 1921 r., gdy powołano Tymczasowe Kursy Instruktorskie dla Oficerów Marynarki Wojennej z siedzibą przy ul. Fredry 8. Z kolei 1 października 1922 r. rozpoczęła działalność Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej, którą w 1925 r. umieszczono w XIX-wiecznych Koszarach Racławickich (obecnie hotel) na skraju starówki.

19 października 1928 r. uczelnię przemianowano na Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej. Placówka z roku na rok się rozwijała, w 1935 r. funkcjonowały trzy wydziały: morski (oficerowie nawigacyjno-pokładowi), techniczny (mechanicy) i administracyjny (intendenci).

W okresie międzywojennym uczelnia wykształciła 224 oficerów na wydziale morskim, 23 oficerów na wydziale technicznym i 12 oficerów na wydziale administracyjnym.

W 1938 r. placówkę przeniesiono z Torunia do Bydgoszczy, a po wybuchu drugiej wojny światowej ewakuowano do Pińska, gdzie 12 września 1939 r. nastąpiło jej rozwiązanie. (PAP)

rau/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)