Notowania

hiszpania
07.07.2011 12:15

Podejrzany o zamach na króla zatrzymany

Eneko Gogeaskoetxea Arronategui, poszukiwany przez władze Hiszpanii w związku ze śledztwem w sprawie próby zamachu na króla Hiszpanii z 1997 roku, został zatrzymany w czwartek w Wielkiej Brytanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ERTZAINTZA)

Eneko Gogeaskoetxea Arronategui (na zdj.), poszukiwany przez władze Hiszpanii w związku ze śledztwem w sprawie próby zamachu na króla Hiszpanii z 1997 roku, został zatrzymany w czwartek w Wielkiej Brytanii.

Brytyjska policja poinformowała, że 44-letni obywatel Hiszpanii, podejrzewany o przynależność do organizacji baskijskich separatystów ETA, wobec którego wydano europejski nakaz aresztowania, został zatrzymany w czwartek rano w Cambridge _ w ramach operacji przeprowadzonej przy współpracy służb wywiadowczych _.

Zatrzymany mężczyzna jest bratem Ibona Gogeaskoetxea Arronategui, aresztowanego w lutym 2010 roku we Francji i uważanego za jednego z najważniejszych przywódców ETA. Bracia są podejrzewani o to, że kierowali działaniami _ bojowymi _ i _ logistycznymi _ organizacji.

Hiszpańskie władze uważają, że bracia brali udział w przygotowaniu nieudanego zamachu bombowego na króla Juana Carlosa podczas otwarcia Muzeum Guggenheima w Bilbao w październiku 1997 roku. Eneko Gogeaskoetxea jest oskarżony o zabójstwo w tym mieście agenta baskijskiej policji na kilka dni przed wizytą pary królewskiej.

ETA, uważana za organizację terrorystyczną przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone, walczy o niezależną Baskonię w północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Od końca lat 60. w zamachach ETA zginęło ponad 820 osób.

Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz