Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: 15 przypadków zachorowań na odrę

0
Podziel się:

15 przypadków zachorowań na odrę w pierwszym
półroczu tego roku odnotowano na Podkarpaciu. Zachorowania te mają
związek z epidemią Odry na Ukrainie - poinformowała w piątek PAP
zastępca kierownika działu epidemiologicznego Wojewódzkiej Stacji
Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, Halina Sawicka.

15 przypadków zachorowań na odrę w pierwszym półroczu tego roku odnotowano na Podkarpaciu. Zachorowania te mają związek z epidemią Odry na Ukrainie - poinformowała w piątek PAP zastępca kierownika działu epidemiologicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, Halina Sawicka.

"Zachorowania wystąpiły zarówno u dzieci, jak i u osób starszych. W związku z przygranicznym położeniem regionu należy przyjąć, że mają one związek z epidemią odry na Ukrainie" - powiedziała Sawicka.

"Przebieg choroby był różny u poszczególnych osób, w niektórych przypadkach chorzy byli hospitalizowani" - dodała.

Sawicka przypomniała, że w ubiegłym roku w woj. podkarpackim wystąpił jeden przypadek zachorowania na odrę, a latach 2003-2004 nie odnotowano żadnego. Odra od wielu lat rzadko występuje w naszym kraju. Od 1975 r. prowadzone są szczepienia ochronne.

Odra jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową. Okres inkubacji trwa około dwóch tygodni. Choroba przebiega z wysoką gorączką (do 40°C), zapaleniem spojówek i światłowstrętem, katarem, suchym, bardzo bolesnym i męczącym kaszlem. Na skórze widoczna jest żywoczerwona zlewająca się wysypka. Komplikacje tej choroby są częste, szczególnie u bardzo małych dzieci i u dorosłych powyżej 20 roku życia.(pap)

kyc/ bno/

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)