Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podkarpackie: 1 mln zł dla pięciu dyspozytorni medycznych w regionie

0
Podziel się

1 mln zł dotacji przeznaczył samorząd woj. podkarpackiego na wsparcie pięciu
dyspozytorni medycznych, które powstaną w regionie. Placówki te będą częścią podkarpackiego systemu
powiadamiania ratunkowego w ogólnopolskiej sieci 112.

bEpCmNuJ

1 mln zł dotacji przeznaczył samorząd woj. podkarpackiego na wsparcie pięciu dyspozytorni medycznych, które powstaną w regionie. Placówki te będą częścią podkarpackiego systemu powiadamiania ratunkowego w ogólnopolskiej sieci 112.

Na Podkarpaciu powstanie pięć dyspozytorni w Krośnie, Sanoku, Mielcu, Przemyśli i Rzeszowie. Każda otrzyma po 200 tys. zł z budżetu województwa. Pieniądze będą przeznaczone na rozbudowę sieci dyspozytorskiej łączności radiowej. Budowa tej sieci ma zapewnić dyspozytorom łączność m.in. z zespołami ratownictwa medycznego i śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na obszarze odsługiwanych powiatów.

Jak poinformował PAP marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, w nowym systemie ratownictwa prawidłowe funkcjonowanie łączności będzie podstawą. "Dlatego zdecydowaliśmy się przekazać pieniądze na ten cel, bo to chodzi o nasze bezpieczeństwo" - dodał.

bEpCmNuL

Aby stworzyć system łączności pomiędzy dyspozytorem a zespołami wyjazdowymi (karetkami) trzeba wybudować przemienniki łączności radiowej. Konieczne jest również wyposażenie ambulansów i członków zespołów wyjazdowych w urządzenia do utrzymania łączności, a także w urządzenia GPS oraz kupić odpowiedni program informatyczny.

Marszałek podkreślił, że wdrożenie systemu zapewni mieszkańcom regionu bezpieczny dostęp do uzyskania pomocy medycznej w sytuacjach nagłych. "Skuteczna reorganizacja systemu pozwoli na wzajemne uzupełnianie się tworzonych dyspozytorni oraz pełną zastępowalność, jeżeli zaistnieje taka potrzeba np. w sytuacji awarii jednej z dyspozytorni" - zaznaczył.

Na Podkarpaciu trzy dyspozytornie (w Mielcu, Krośnie i Sanoku) działać będą w ramach jednostek podległych samorządom powiatowym, natomiast pozostałe dwie (w Rzeszowie i Przemyślu) to jednostki samorządu województwa. (PAP)

huk/ bos/

bEpCmNvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)