Notowania

wiadomości
15.02.2011 16:46

Podkarpackie: Brak porozumienia ws. pakietu socjalnego w Gamracie

Podpisaniem protokołu rozbieżności zakończyły się negocjacje związków zawodowych działających w Zakładzie Tworzyw Sztucznych Gamrat w Jaśle (Podkarpackie) z przedstawicielami firmy Lentex w sprawie pakietu socjalnego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Podpisaniem protokołu rozbieżności zakończyły się negocjacje związków zawodowych działających w Zakładzie Tworzyw Sztucznych Gamrat w Jaśle (Podkarpackie) z przedstawicielami firmy Lentex w sprawie pakietu socjalnego.

W ubiegłym miesiącu minister skarbu parafował projekt umowy sprzedaży 85 proc. akcji Gamratu spółce Lentex.

We wspólnym komunikacie przesłanym PAP związki zawodowe informują, że odbyły się cztery spotkania negocjacyjne z Lentexem.

"Zasadniczym celem negocjacji było zapewnienie pełnej ochrony interesów dla wszystkich pracowników w toczącym się procesie prywatyzacyjnym, zagwarantowanie zatrudnienia wszystkim aktualnie pracującym na jak najdłuższy okres czasu, a także wzrostu wynagrodzeń" - czytamy w˙dokumencie.

W propozycjach do pakietu socjalnego związkowcy wnioskowali także o zagwarantowanie funkcjonowania Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy do końca 2016 r., a także coroczne zwiększanie o 25 proc. Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i wypłatę premii prywatyzacyjnej. Związkowcy chcieli również, aby w projekcie pakietu znalazł się zapis o konieczności wykupu akcji pracowniczych przez inwestora.

Żadna z tych propozycji nie została zaakceptowana przez Lentex.

Związkowcy napisali w komunikacie, że nie do przyjęcia była dla nich propozycja Lenteksu dotycząca gwarancji zatrudnienia, ponieważ mogłaby ona skutkować zwolnieniem ok. 250 pracowników.

"Argumentacja w tym względzie przedstawicieli inwestora, którzy uważają, że w +Gamracie+ występuje przerost zatrudnienia, nie jest zasadna, ponieważ spółka dokonała głębokiej, kompleksowej restrukturyzacji między innymi ograniczając zatrudnienie z 2300 do obecnych ok. 830 pracowników (w tym ok. 90 pracowników sezonowych)" - napisali związkowcy.

Niezadowalające dla związkowców były również pozostałe propozycje Lenteksu, dotyczące m.in.: odszkodowań dla zwalnianych pracowników, ograniczenia okresu obowiązywania pakietu socjalnego do 24 miesięcy i wysokości premii prywatyzacyjnej.

PAP nie uzyskała komentarza w tej sprawie ze strony Lenteksu.

Jak poinformował PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór, po podpisaniu projektu umowy sprzedaży, Lentex "został zobligowany do podjęcia rozmów z przedstawicielami pracowników Gamratu, dotyczących ochrony praw pracowniczych, czyli tzw. pakietu socjalnego".

Rzecznik podkreślił, że ministerstwo nie uczestniczy w rozmowach między inwestorem a pracownikami.

Zaznaczył również, że brak porozumienia ws. pakietu socjalnego nie stanowi przeszkody w zawarciu umowy prywatyzacyjnej. "Niedługo planowane jest spotkanie z inwestorem ws. ustalenia harmonogramu dalszych działań" - dodał.

Gamrat ma 20-proc. udział w rynku systemów rynnowych, 40-proc. udział w wykładzinach obiektowych, w systemach instalacyjnych PVC - 10 proc., a w systemach instalacyjnych PE - 30 proc.˙(PAP)

huk/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz