Notowania

wiadomości
18.01.2012 10:46

Podkarpackie: Cenne nabytki Muzeum Narciarstwa w Cieklinie

Ponad 500 zdjęć oraz kilkaset listów dokumentujących dzieje polskiego narciarstwa w latach 40. XX wieku trafiło do Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie k. Jasła (Podkarpackie) - poinformował w środę opiekun placówki Wiesław Czechowicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 500 zdjęć oraz kilkaset listów dokumentujących dzieje polskiego narciarstwa w latach 40. XX wieku trafiło do Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie k. Jasła (Podkarpackie) - poinformował w środę opiekun placówki Wiesław Czechowicz.

W muzeum można obejrzeć ponad 150 nart używanych w ostatnim stuleciu. W zbiorach są także kijki, buty, wiązania, medale, odznaki, książki oraz materiały o tematyce narciarskiej. "Ułożone chronologicznie eksponaty pozwalają zobaczyć, jak przez 120 lat zmieniało się narciarstwo w Polsce" - zauważył Czechowicz.

Na szczególną uwagę zasługują najstarsze narty. Jedna z nich posiada odręcznie wykonany napis "1917 r.". Kolejna została w całości wycięta z bukowej deski, posiada prymitywne wiązanie ze szczękami metalowymi, rzemieniem napalcowym i okólnym zapinanym na proste sprzączki. Na ślizgu widnieje napis "Rok 1925. Iwonicz".

W muzeum są też książki, m.in. "Podręcznik narciarski" Aleksandra Bobkowskiego z 1918 r. i "Regulamin zawodów narciarskich" wydany w 1927 r.

Kolebką narciarstwa jest Skandynawia. Tam w szwedzkiej prowincji Angermanland odnaleziono pierwsze narty, pochodzące sprzed 3500 lat. Miały 111 cm długości i 10 cm szerokości. Nie były to narty służące do zjazdów, lecz zabezpieczały przed zapadaniem się w śnieg.

W okresie staropolskim obok nart ślizgowych używano również nart błotnych i karpli czyli deszczułek o długości ok. 40 cm. Były one szeroko stosowane na Polesiu, Białorusi i Wileńszczyźnie. Ludowe narciarstwo zanikło w Rzeczpospolitej w XVIII w. Pod koniec XIX w. rozwijający się ruch sportowo-turystyczny doprowadził do odrodzenia się dawnych tradycji.

Muzeum w Cieklinie powstało cztery lata temu. Do jego potrzeb przystosowano budynek miejscowego domu kultury. Patronem muzeum został Stanisław Barabasz, który w 1888 r. w Cieklinie, korzystając z pomocy miejscowego kołodzieja, wykonał pierwsze narty w Polsce.

"Niezwykle cenne materiały archiwalne, które otrzymało muzeum były gromadzone przez Tadeusza Wowkonowicza. Zmarły przed kilku laty Wowkonowicz był polskim narciarzem, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w latach 1934-1939. Po wojnie zamieszkał w Chamonix we Francji" - powiedział Czechowicz.

Dodał, że muzeum planuje "digitalizacje tych materiałów i udostępnienie ich na swojej stronie internetowej". (PAP)

kyc/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz