Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Dyskutowali o współpracy państw karpackich

0
Podziel się:

#
dochodzi m.in. treść deklaracji przyjętej na zakończenie konferencji
#

# dochodzi m.in. treść deklaracji przyjętej na zakończenie konferencji #

23.02. Krasiczyn (PAP) - Współpraca parlamentarzystów z państw karpackich to jeden z głównych tematów poruszanych podczas sobotniej konferencji "Europa Karpat" w Krasiczynie (Podkarpackie). W spotkaniu udział wzięli posłowie, samorządowcy i naukowcy z Ukrainy, Słowacji, Węgier i Polski.

W trakcie konferencji odbyło się kilka paneli dyskusyjnych poświęconych różnym zagadnieniom współpracy państw karpackich.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Koszulinskiego, mieszkańcy regionu karpackiego, niezależnie od kraju zamieszkania, mają podobne problemy. Wśród nich wymienił m.in. wysokie bezrobocie oraz niewystarczającą opiekę medyczną. "Musimy wspólnie znaleźć odpowiedzi na te problemy mieszkańców Karpat" - dodał.

Koszulinski zapowiedział również, że wkrótce w ukraińskim parlamencie powstanie grupa karpacka. "Najwyższy czas, aby taki zespół powstał" - zaznaczył.

Z kolei przewodniczący Komisji ds. UE Zgromadzenia Narodowego Węgier Richard Horcsik zwrócił uwagę, że regiony karpackie muszą wspólnie ustalić priorytety oraz opracować program ich realizacji. "Jeśli połączymy siły i nasze cele będą zgadzały się ze strategią Europa 2020, to uda nam się zdobyć pieniądze z budżetu UE z polityki spójności" - powiedział.

Horscik zaznaczył, że konieczne jest zachęcanie lokalnych samorządowców oraz przedsiębiorców, aby wykorzystywali dostępne fundusze unijne z programów operacyjnych i inwestowali je w rozwój regionu karpackiego.

Poseł Rady Narodowej Republiki Słowackiej Pavol Zajac podkreślał natomiast, że istotna jest również dwustronna współpraca państw z tego obszaru. "Coraz lepiej rozwija nam się współpraca z Ukrainą. Niestety polsko-słowacka współpraca potrzebuje impulsu. Mam nadzieję, że będzie nim zimowa olimpiada, o którą wspólnie będziemy się starać z Krakowem" - dodał.

Udział w konferencji wzięła również m.in. przewodnicząca polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej, posłanka PiS Maria Zuba. W jej ocenie najważniejsze w pracy parlamentarzystów obu krajów są wzajemne kontakty. "Możemy siedzieć w Sejmie i dyskutować o problemach, ale będzie to dyskusja jałowa, jeśli nie będziemy się wzajemnie spotykać, rozmawiać i poznawać" - dodała.

Z kolei poseł PSL Andrzej Sztorc z parlamentarnego Zespołu Karpackiego podkreślił, że rozwój regionu karpackiego przyśpieszyłoby na pewno wejście Ukrainy do UE. "Powinniśmy robić wszystko, aby stało się to jak najszybciej" - dodał.

Jeden z paneli na konferencji poświęcony był współpracy mediów z krajów karpackich.

Jak zapowiedział prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Rzeszowie Józef Matusz, trwają prace nad powołaniem karpackiej platformy medialnej. "W jej skład weszłaby agencja informacyjna, radio, telewizja internetowa oraz portal poświęcony regionowi Karpat. Do platformy chcielibyśmy na początek zaprosić media m.in. z Ukrainy, Słowacji i Polski" - dodał.

Na zakończenie konferencji jej uczestnicy przyjęli deklarację, w której podkreślają, że Karpaty są jednym z dwóch najważniejszych górzystych regionów w Europie.

W dokumencie można przeczytać również, że mieszkańcy tego obszaru "borykają się z licznymi trudnościami". "Brak infrastruktury transportowej, widoczne różnice w sytuacji społecznej, w tym stale rosnące bezrobocie powodują, że bez precyzyjnych działań rozwojowych sytuacja mieszkańców Karpat będzie się pogarszać" - czytamy w deklaracji.

Uczestnicy krasiczyńskiej konferencji zaznaczyli, że konieczna jest lepsza współpraca państw karpackich, aby ten makroregion był bardziej widoczny na forum UE.

Zaapelowali do władz UE o większą aktywność w wspieraniu tego obszaru. "W szczególności nawołujemy do włączenia drogi Via Carpathia do sieci bazowej transeuropejskich sieci transportowych TEN-T. Trasa ta, przebiegająca przez wschodnie obszary UE, powinna stać się swoistym rdzeniem, wokół którego tworzył się będzie trwały rozwój całego makroregionu karpackiego" - napisali w dokumencie uczestnicy sobotniej konferencji.

Organizatorem konferencji w Krasiczynie był Parlamentarny Zespół Karpacki i Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska. Cykl konferencji "Europa Karpat" został zapoczątkowany w 2010 r. Dotychczas odbyły się m.in. sesje w Krynicy, Krasiczynie i Przemyślu w Polsce oraz w Jaremczy na Ukrainie.

Celem tej inicjatywy jest m.in. monitorowanie postępów we wdrażaniu Konwencji Karpackiej oraz budowa międzynarodowej sieci parlamentarzystów działających na rzecz zrównoważonego rozwoju Karpat.

huk/ ako/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)