Notowania

wiadomości
18.06.2012 11:55

Podkarpackie: Dzieci pochodzenia polskiego z Naddniestrza - w Polsce

Grupa 11 dzieci pochodzenia polskiego z autonomicznej Republiki Naddniestrza w Mołdawii przyjeżdża w poniedziałek do Przemyśla (Podkarpackie). Będzie to ich pierwsza wizyta w Polsce; dzieci wezmą udział w lekcjach języka polskiego i zwiedzą m.in. Wawel.

Podziel się
Dodaj komentarz

Grupa 11 dzieci pochodzenia polskiego z autonomicznej Republiki Naddniestrza w Mołdawii przyjeżdża w poniedziałek do Przemyśla (Podkarpackie). Będzie to ich pierwsza wizyta w Polsce; dzieci wezmą udział w lekcjach języka polskiego i zwiedzą m.in. Wawel.

Jak poinformował PAP koordynator akcji, Marek Pantuła, są to dzieci w wieku szkolnym. W Polsce przebywać będą przez tydzień. W tym czasie mieszkać będą u polskich rodzin. Wraz z rówieśnikami uczestniczyć będą w zajęciach szkolnych, głównie w lekcjach języka polskiego i historii.

"Osiem miesięcy starań o zezwolenie na przyjazd do Polski i wreszcie się udało. Dzieci i opiekunowie dostali wizy" - powiedział Pantuła.

Zaznaczył, że dzieci te, choć słabo, to jednak znają język polski. Nauczyły się go częściowo od starszych członków rodzin. Od lutego raz w tygodniu mają zajęcia z języka polskiego prowadzone przez dojeżdżającego nauczyciela. W lekcjach tych uczestniczą też dorośli.

Pantuła przypomniał, że mieszkający w tym regionie Polacy w czasach stalinowskich przeszli silną rusyfikację i nie znają w większości języka polskiego, ale bardzo chcą się go nauczyć.

W programie wizyty znajdzie się też wycieczka do Krasiczyna, gdzie dzieci wraz z opiekunami zwiedzą tamtejszy zamek - perłę renesansu, odwiedzą też Kraków, gdzie zobaczą Wawel.

Ponadto wezmą udział w spotkaniu wielokulturowym "Rodziny Bukowińskiej", które odbędzie się w sobotę w Tyrawie Wołoskiej.

Pantuła zapewnił, że to spotkanie będzie otwarte. Jego uczestnicy będą mogli wysłuchać referatu Natalii Siniawskiej-Krzyżanowskiej, prezes Stowarzyszenia Polskiego "Jasna Góra" w Naddniestrzu, o życiu Polonii w Republice Naddniestrzańskiej. Wysłuchają też wspomnień Marka Pantuły z akcji promującej polską kulturę wśród Polonii żyjącej w Naddniestrzu. Akcja "Artyści Polscy - Polonii w Naddniestrzu" została zorganizowana w październiku ub.r. na prośbę mieszkających tam Polaków.

W czasie spotkania zaplanowano też koncert poezji śpiewanej i piosenki turystycznej oraz prezentację rzeźb artysty Bogusława Iwanowskiego z Tyrawy Wołoskiej.

Według Pantuły władze Naddniestrza zabraniają prezentacji i publikacji treści dotyczących historii Polski i religii. Przypomniał, że kiedy jesienią 2011 roku wyjeżdżał tam wraz z grupą promującą polską kulturę, władze Naddniestrza skontrolowały i ocenzurowały wszystkie teksty, jakie miały być zaprezentowane w czasie wizyty. Musiał też otrzymać zezwolenie od tamtejszego MSZ na przekaz kultury polskiej z podaniem powodu i celu wizyty, tematów tekstów oraz imiennej listy uczestników.

"Stawiano mi dziesiątki pytań, na które wcześniej już odpowiadałem. Przypominało mi to przesłuchania w czasach komunistycznych. Wszyscy uczestnicy prześwietlani byli po kilka razy, aż do znudzenia" - mówił wtedy PAP koordynator projektu.

Naddniestrze jest separatystyczną, zamkniętą i nieuznawaną przez żaden kraj europejski republiką autonomiczną leżącą na terenie Mołdawii.(PAP)

api/ hes/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz