Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: I Dni Dizajnu w Stalowej Woli

0
Podziel się:

Wystawy designu, warsztaty dla dzieci i studentów, wykłady oraz projekcja
filmu znajdą się w programie I Dni Dizajnu, które rozpoczną się w piątek po południu w Stalowej
Woli (Podkarpackie).

Wystawy designu, warsztaty dla dzieci i studentów, wykłady oraz projekcja filmu znajdą się w programie I Dni Dizajnu, które rozpoczną się w piątek po południu w Stalowej Woli (Podkarpackie).

Organizatorem imprezy "Dizajn w przestrzeni moderny", która potrwa do niedzielnego wieczoru, jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Jak poinformowała PAP koordynatorka Dni Dizajnu, Iwona Pityńska, celem imprezy jest propagowanie designu wśród szerszej widowni. Wyraziła też nadzieję, że impreza na stałe wejdzie do kalendarza kulturalnego Stalowej Woli.

"Nasze muzeum od dawna organizuje różne typy wystaw poświęconych designowi. Naturalną konsekwencją jest wyjście poza mury muzeum, poza wystawy, z wydarzeniem, które uświadomi mieszkańcom, czym jest design, a Stalowa Wola, która uważana jest za unikatowy zespół urbanistyczny i architektoniczny z lat międzywojennych, jest dobrym miejscem na taką imprezę" - zauważyła Pityńska.

Stalowa Wola powstała w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego w trzeciej dekadzie XX wieku, gdy w Europie królował styl modernistyczny. Architektura miasta jest przykładem ówczesnych nowoczesnych trendów. Pityńska podkreśliła, że architekci i urbaniści budujący Stalową Wolę korzystali z najlepszych wzorców Europy, ale dostosowywali je do polskich warunków.

Uczestnicy Dni Dizajnu będą mogli zobaczyć trzy wystawy: pierwszy raz prezentowaną w Polsce "Nieświadomość zbiorową", która pokazując starosłowiańskie obrzędy - dziadów czy sobótki - z wykorzystaniem współczesnych form designu, zaprezentuje korzenie polskiej kultury; "Kto ty jesteś?", na której pokazane zostaną prace projektantów designu urodzonych w latach 1950-1985; oraz "Ilustrowany elementarz dizajnu" prezentującą ilustracje przedmiotów zaprojektowanych przez światowej sławy designerów. Tej ekspozycji, która ma uświadomić widzom, że wszystko, co nas otacza, zostało zaprojektowane, towarzyszy książka "Ilustrowany elementarz dizajnu".

W programie Dni Dizajnu znajdzie się także projekcja filmu dokumentalnego "Zurbanizowani", poświęconego przestrzeni miejskiej i jej różnorodności w różnych zakątkach świata.

Dla najmłodszych i młodzieży przygotowano warsztaty. Ich uczestnicy, np. po wysłuchaniu legendy o kwiecie paproci, będą tworzyć instalacje świetlne inspirowane światem roślin, wraz z projektantami będą się zastanawiać nad możliwością wykorzystania kształtów występujących w naturze do tworzenia przedmiotów użytkowych. Będą też poszukiwać na wystawach figur geometrycznych, a następnie je projektować na nowo, tak by nadać im bardziej współczesną formę.

Na warsztatach "Ilustrowany elementarz dizajnu" dzieci dowiedzą się m.in., kto wynalazł długopis, do jakich owoców nawiązuje kształt butelki Coca-Coli, do czego Filipińczykom służyło jojo i dlaczego wymyślono plaster z opatrunkiem.

Podczas warsztatów dla studentów "Komunikacja Wizualna w Stalowej Woli" uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania, jak z modernistycznych dzielnic uczynić wizytówkę miasta; jak poprawić system oznakowania przestrzeni, by lepiej służył możliwie najszerszej grupie użytkowników i ułatwiał poruszanie się po mieście.

Dodatkową atrakcją będzie specjalnie oznakowany autobus, który zabierze chętnych na wycieczkę po przedwojennych dzielnicach miasta, aby mogli zapoznać się z urbanistyką i architekturą modernizmu z czasów narodzin Stalowej Woli.

W czasie Dni Dizajnu odbędą się też wykłady poświęcone estetyce przestrzeni miejskiej, które wygłosi m.in. artysta związany ze Stalową Wolą Jakub Woynarowski, a także architekci, wykładowcy z uniwersytetów w Holandii, Belgii i Polski.

Uzupełnieniem imprezy będzie koncert grupy Obara International Quartet, która wykona muzykę jazzową ze skandynawskimi i polskimi motywami etnicznymi. (PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)