Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Kolejny dzień strajku lekarzy

0
Podziel się:

(dochodzi inf. o przerwaniu strajku w jednym ze szpitali w
Rzeszowie i w szpitalu w Lesku)

(dochodzi inf. o przerwaniu strajku w jednym ze szpitali w Rzeszowie i w szpitalu w Lesku)

24.4.Rzeszów (PAP) - Od wtorku wrócą do pracy lekarze strajkujący w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Z kolei od poniedziałku pracują już lekarze w szpitalu w Lesku. Na Podkarpaciu strajk obejmuje jeszcze trzy szpitale, choć w jednym z nich, Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie, złagodzono protest i pacjentów przyjmują tam poradnie.

"W Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie lekarze otrzymają od 1 kwietnia podwyżki w wysokości miesięcznej - 400 zł dla nie pełniących dyżurów i 600 zł dla lekarzy dyżurujących. Podwyżki będą obowiązywać do 1 października, kiedy zaczną obowiązywać zaproponowane przez resort rozwiązania systemowe" - powiedział PAP dyrektor szpitala, Janusz Solarz. Pieniądze na podwyżki dyrektor chce uzyskać od Narodowego Funduszu Zdrowia.

Minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiedział, że lekarze i pielęgniarki pracujący na etatach w publicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej (ZOZ) otrzymają 30-proc. podwyżki płac od 1 października tego roku.

"Zgodnie z ostatnim orzeczeniem Sądu Najwyższego, pieniądze, które przeznaczyliśmy na podwyżki z tytułu tzw. ustawy 203, mają zostać zwrócone przez NFZ szpitalom" - dodał dyrektor.

Do pracy wrócili też lekarze w szpitalu powiatowym w Lesku. "Podpisaliśmy porozumienie, w wyniku którego cały +biały personel+ od czwartego kwartału otrzyma 30-procentowe podwyżki z wyrównaniem od lutego" - wyjaśnia dyrektor szpitala, Alicja Szczepańska.

Pod koniec ub. tygodnia po rozmowach z dyrektorami do pracy wrócili strajkujący wcześniej lekarze w szpitalach w Mielcu i Tarnobrzegu.

W większości źródłem finansowania podwyżek mają być pieniądze, które NFZ przekaże w efekcie orzeczenia sądu dotyczącego skutków finansowych tzw. ustawy 203.

Na Podkarpaciu protest trwa jeszcze w dwóch rzeszowskich szpitalach; w jednym z nich pracują jednak poradnie, i w szpitalu wojewódzkim w Krośnie. Lekarze pracują jak podczas ostrego dyżuru. Przyjmowane są tylko przypadki zagrażające życiu. W szpitalach toczą się rozmowy protestujących z dyrektorami.

W woj. podkarpackim strajk lekarzy rozpoczął się 3 kwietnia. Protestujący domagali się m.in. 30-procentowych podwyżek płac od 1 stycznia 2006 roku. Pierwsze protesty lekarzy w regionie zorganizowano 20 lutego oraz 13 i 14 marca.(PAP)

kyc/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)