Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Marszałkowie pięciu województw o Via Carpatia

0
Podziel się:

Marszałkowie pięciu województw: lubelskiego, mazowieckiego podkarpackiego,
podlaskiego i świętokrzyskiego uzgodnili w środę w Łańcucie (Podkarpackie) wspólne stanowisko w
sprawie wpisania do europejskiej sieci transportowej drogi Via Carpatia.

Marszałkowie pięciu województw: lubelskiego, mazowieckiego podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego uzgodnili w środę w Łańcucie (Podkarpackie) wspólne stanowisko w sprawie wpisania do europejskiej sieci transportowej drogi Via Carpatia.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, obecnie trwają konsultacje nad przyszłością polityki transportowej UE.

"W ramach tych konsultacji przewidziana jest korekta Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Możemy się starać, żeby wpisać w tę sieć drogi Via Carpatia. Wnioski takie mogą być zgłaszane do lipca tego roku, a w lipcu Polska obejmuje prezydencję w UE. Podczas naszej prezydencji przewidziane są dwa spotkania w Brukseli, które dotyczyć będą właśnie korekty TEN-T" - dodał.

Podkreślił, że wspólna deklaracja marszałków trafi do ministra infrastruktury i ma ona szansę stać się oficjalnie stanowiskiem rządu.

Wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, zaznaczył, że dla jego regionu Via Carpatia ma ogromne znaczenie.

"Ten szlak komunikacyjny będzie przecinał się z czterema drogami krajowymi, które biegną przez województwo. Poza tym na bazie tej drogi możemy, jako regiony wschodnie kraju, budować szereg wspólnych inicjatyw, choćby w sferze gospodarczej. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby decyzja Komisji Europejskiej była korzystna i Via Carpatia została wpisana w TEN-T" - dodał Sosnowski.

Jeśli uda się wpisać tę drogę do TEN-T, wówczas jej budowa będzie współfinansowana z pieniędzy UE w perspektywie budżetowej 2014-2020.

Projekt "Via Carpatia" to inicjatywa Polski, która stanowi formę wielostronnej współpracy międzynarodowej. Jej celem jest modernizacja i rozbudowa drogowego szlaku tranzytowego łączącego: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Inicjatywa ta została sformalizowana w październiku 2006 r. poprzez podpisanie tzw. Deklaracji Łańcuckiej.

Częścią szlaku Via Carpatia w Polsce jest m.in. droga ekspresowa S19: Białystok - Lublin - Rzeszów - Barwinek.(PAP)

huk/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)