Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Multimedialny "Kalendarz obrzędowy Podkarpacia"

0
Podziel się:

Strona internetowa poświęcona tradycjom Podkarpacia, płyta z opowieściami o
obrzędach regionalnych oraz folder o tej tematyce to elementy multimedialnego "Kalendarza
obrzędowego Podkarpacia", który powstał w Polskim Radiu Rzeszów.

Strona internetowa poświęcona tradycjom Podkarpacia, płyta z opowieściami o obrzędach regionalnych oraz folder o tej tematyce to elementy multimedialnego "Kalendarza obrzędowego Podkarpacia", który powstał w Polskim Radiu Rzeszów.

Kalendarz, jako materiał edukacyjny dotyczący corocznych regionalnych obrządów, trafi do szkół, zespołów obrzędowych i do polonijnych zespołów folklorystycznych.

Jak poinformowała PAP autorka i koordynatorka projektu, Jolanta Danak-Gajda, bazą realizacyjną były materiały archiwalne rzeszowskiego radia, które świętowało niedawno swoje 60-lecie. Przez te lata do radiowej taśmoteki trafiło wiele audycji i materiałów poświęconych tradycji, obrzędowości i zwyczajom ludowym Podkarpacia. Materiały te zostały obecnie zdigitalizowane na potrzeby projektu.

"Dzisiejsze radio jest inne niż 10-20 lat czy pół wieku temu: szybkie newsy, program nadawany na żywo 24 godziny na dobę. Mało kto spogląda wstecz. A jednak czasami warto sięgnąć do archiwum, ze wzruszeniem posłuchać wypowiedzi ludzi, którzy już odeszli" - przekonuje Danak-Gajda.

Na stronie internetowej www.tradycjepodkarpacia.pl oraz na płycie znajduje się sześć godzinnych opowieści radiowych o obrzędach na Podkarpaciu, a także opracowania etnograficzne i muzykologiczne. Całość uzupełniają fotografie - archiwalne i współczesne - oraz przykłady muzyczne i transkrypcje nutowe wybranych pieśni obrzędowych.

W ramach projektu dla zespołów obrzędowych z regionu zorganizowano warsztaty, w czasie których przedstawiciele zespołów poznawali doroczne obrzędy i obyczaje, pieśni obrzędowe oraz sposoby prezentowania obrzędów. "Miało to być dla nich inspiracją i wskazówką do wzbogacenia repertuaru, a także merytoryczną pomocą w realizacji widowisk" - wyjaśniła Danak-Gajda.

Projekt objął też dzieci i młodzież; w wybranych szkołach Podkarpacia prowadzone były lekcje regionalizmu, na których przybliżano uczniom obrzędy z różnych zakątków regionu. "Okazało się, że uczniów żywo interesowały tradycje ludowe, wywiązał się dialog między nimi a prowadzącymi zajęcia" - zaznaczyła dziennikarka. (PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)