Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Orkietra, chór i soliści w koncercie Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

0
Podziel się:

Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej, Chór Filharmonii Krakowskiej i
solistki: Barbara Kubiak i Lilianna Zalesińska wystąpili w sobotę po południu w ramach 50.
jubileuszowego Muzycznego Festiwalu w Łańcucie (Podkarpackie).

Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej, Chór Filharmonii Krakowskiej i solistki: Barbara Kubiak i Lilianna Zalesińska wystąpili w sobotę po południu w ramach 50. jubileuszowego Muzycznego Festiwalu w Łańcucie (Podkarpackie).

W koncercie, który odbył się w Filharmonii Podkarpackiej, publiczność wysłuchała II Symfonii c-moll "Zmartwychwstanie" Gustawa Mahlera. Całością dyrygował Tadeusz Wojciechowski.

Był to już jeden z ostatnich koncertów tegorocznego festiwalu, który zakończy się w niedzielę wieczorem. Koncert finałowy z udziałem Orkiestry Sinfonii Varsovii i wioloneczelisty Rafała Kwiatkowskiego poprowadzi znakomity polski kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.

W ramach imprezy w sobotę odbędzie się jeszcze tzw. koncert nocny. Będzie to wieczór wspomnień Bogusława Kaczyńskiego, który od 1981 roku, przez 10 lat był dyrektorem artystycznym łańcuckiej imprezy. Udział w spotkaniu zapowiedziały gwiazdy scen operowych, jednak ich nazwiska mają być niespodzianką dla publiczności i gospodarz wieczoru ujawni je dopiero podczas spotkania.

W programie tegorocznego festiwalu, który rozpoczął się w sobotę 21 maja galą operową, zaplanowano łącznie 13 koncertów, w tym trzy nocne. Większość koncertów odbywa się w sali balowej łańcuckiego zamku; tylko niektóre - w Starej Ujeżdżalni i w sali Filharmonii Podkarpackiej.

Festiwalowi z racji jubileuszu towarzyszy wiele dodatkowych imprez m.in. koncert dla dzieci, który odbędzie się już po zakończeniu festiwalu, w przeddzień Dnia Dziecka. W tym roku będzie to opowieść muzyczna o Shreku w wykonaniu Cezarego Pazury, w której zabrzmi także muzyka z tego filmu.

Ponadto przez cały czas trwania imprezy można oglądać w zamkowej bibliotece wystawę cymeliów muzycznych, czyli rękopisów i druków kompozytorów związanych z dworem w Łańcucie. Wśród nich zaprezentowane są rękopisy nadwornego kompozytora księżnej Izabelli Lubomirskiej - Marcello Bernardiniego.

Również podczas całego festiwalu trwa aukcja obrazów dwóch wybitnych polskich artystów: Rafała Olbińskiego i Franciszka Maśluszczaka, namalowanych "na żywo" w czasie koncertu inauguracyjnego. Artyści przyjechali do Łańcuta na zaproszenie Fundacji "Bliźniemu swemu", działającej na rzecz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Aukcja zakończy się ostatniego dnia festiwalu, a dochód z niej zostanie przeznaczony na pomoc ubogim i bezdomnym, którymi opiekuje się towarzystwo albertyńskie.

Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Państwowa Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie (wówczas Państwowa Filharmonia). Dyrektorem naczelnym festiwalu jest dyrektor Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie Marta Wierzbieniec, a dyrekotrem artystycznym Vladimir Kiradjiev, dyrektor artystyczny filharmonii w Rzeszowie.

Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961. Impreza pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej odbyła się w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku. Koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.(PAP)

api/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)