Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Ponad 1,1 mld zł wyniesie budżet Rzeszowa w 2014 r.

0
Podziel się:

Ponad 1,1 mld zł wynosi przyszłoroczny budżet Rzeszowa, który we wtorek
został przyjęty przez miejskich radnych. Najwięcej pieniędzy - ponad 430 mln zł - przeznaczonych
zostało na inwestycje.

bEszelhN

Ponad 1,1 mld zł wynosi przyszłoroczny budżet Rzeszowa, który we wtorek został przyjęty przez miejskich radnych. Najwięcej pieniędzy - ponad 430 mln zł - przeznaczonych zostało na inwestycje.

Za przyjęciem budżetu głosowało 15 radnych, sześciu było przeciw, a jeden radny wstrzymał się od głosu. Budżet został przyjęty bez poprawek, w formie zaproponowanej przez prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

Budżetu nie poparli radni z klubu PiS, który jest w opozycji do rządzącej w radzie miasta koalicji PO-SLD-klub Rozwój Rzeszowa. Robert Kultys z PiS tłumaczył podczas debaty, że najważniejsze inwestycje drogowe w mieście zostały odsunięte w czasie. Jako przykład podał m.in. połączenie al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą. "W przyszłorocznym budżecie jest wprawdzie 5 mln zł na kontynuację budowy pierwszego etapu tej drogi, ale jest to zaledwie kilka procent pieniędzy potrzebnych, by wybudować to ważne połączenie" - zaznaczył.

bEszelhP

Kultys zarzucił też prezydentowi Rzeszowa, że nie przyciąga do miasta nowych inwestorów. "Jak to jest, że budżet miasta jest co roku większy, a ludzie wyjeżdżają z Rzeszowa, bo nie mogą tu znaleźć pracy? Moim zdaniem jedną z przyczyn jest polityka miasta, które nie dość mocno stara się o nowych inwestorów" - dodał.

Natomiast przewodnicząca klubu radnych PO Jolanta Kaźmierczak zadeklarowała poparcie budżetu. Podkreśliła też, że jeśli w ciągu roku pojawią się jakieś wolne pieniądze, np. oszczędności po przetargach, to ma już kilka propozycji nowych inwestycji. Wśród nich wymieniła m.in. przebudowę ul Ciepłowniczej i Maczka.

Budżet chwalił również Konrad Fijołek z klubu SLD. Według niego w budżecie wydanie każdej złotówki jest dokładnie zaplanowane. "Współczuję radnym, którzy muszą wymyślać argumenty przeciw budżetowi przygotowanemu przez prezydenta miasta, którego popiera ponad 70 proc. mieszkańców. Istotne jest to, że w wielu przypadkach do każdej złotówki dodajemy dwie albo trzy ze środków unijnych" - dodał.

Jedną z najważniejszych przyszłorocznych inwestycji, jakie są zapisane w budżecie Rzeszowa będzie budowa drogi, która połączy ulice Rzecha i Lubelską. Jej częścią ma być najdłuższy w Rzeszowie most. Ta inwestycja jest zaplanowana na dwa lata. W sumie kosztować będzie ponad 170 mln zł, a w przyszłym roku z budżetu wydanych zostanie na to zadanie ponad 101 mln zł.

bEszelhV

W budżecie na 2014 r. zapisane są również inwestycje, które są kontynuacją programu transportowego, realizowanego przez władze Rzeszowa. Wśród tych inwestycji jest m.in. dokończenie modernizacji węzła Wyzwolenia-Warszawska, w budżecie zapisano na ten cel ponad 48 mln zł.

Częścią programu transportowego jest również uruchamiany w 2014 roku Rzeszowski Inteligentny System Transportowy. Obejmie on m.in. centrum sterowania ruchem, które komputerów będzie zawiadywać pracą sygnalizacji świetlnych na 50 rzeszowskich skrzyżowaniach. W przyszłym roku na RIST wydane zostanie ponad 50 mln zł.

Wśród pozostałych inwestycji zapisanych w przyszłorocznym budżecie jest m.in. budowa zespołu szkół przy ul. Bł. Karoliny (kosztem 10,5 mln zł) oraz hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Hetmańskiej (5,56 mln zł).

Za 10,7 mln zł zmodernizowana ma być sieć darmowego internetu. Ma zostać unowocześniona i objąć swoim zasięgiem całe miasto oraz sąsiednią gminę Krasne.(PAP)

bEszelhW

huk/ mki/ mow/

bEszeliq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)