Notowania

straty
30.06.2009 15:06

Podkarpackie: Prawie 380 mln strat po powodzi - wstępne wyliczenia

Według wstępnych wyliczeń straty, które powstały na Podkarpaciu w infrastrukturze wojewódzkiej, powiatowej i gminnej w wyniku powodzi, szacuje się na prawie 380 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Według wstępnych wyliczeń straty, które powstały na Podkarpaciu w infrastrukturze wojewódzkiej, powiatowej i gminnej w wyniku powodzi, szacuje się na prawie 380 mln zł. *

Uszkodzonych zostało m.in. ponad 40 km dróg wojewódzkich na kwotę 9,5 mln zł i siedem mostów na drogach wojewódzkich (ok. 2 mln zł), ponad 280 km dróg powiatowych na sumę ponad 107 mln zł, 38 mostów na drogach powiatowych na kwotę ponad 23 mln zł, 107 obiektów użyteczności publicznej, w tym szkoły, przedszkola, remizy, biblioteki na kwotę 24 mln zł.

Ponadto podtopionych i zalanych zostało 2021 gospodarstw, z których ewakuowano 85 rodzin, zalanych zostało prawie 28,5 tys. hektarów upraw rolnych. Cztery domy zostały zniszczone całkowicie.

Dane te jednak nie są jeszcze ostateczne. W dalszym ciągu trwa szacowanie i weryfikacja strat.

Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta, uruchomiono specjalny numer informacyjny 987, pod który mogą dzwonić osoby chcące pomóc powodzianom.

Marszałek województwa Zygmunt Cholewiński poinformował, że zarząd województwa przeznaczył 2,9 mln zł na pomoc dla samorządów w zakresie infrastruktury, jak i pomocy społecznej.

W ciągu ostatnich kilku dni nad Podkarpaciem przechodziły gwałtowne deszcze i burze, powodujące wylewanie lokalnych rzek i potoków. Najbardziej ucierpiał pow. ropczycko-sędziszowski i miasto Ropczyce oraz powiat dębicki i mielecki. 1,5-metrowa fala wody przechodziła przez centrum Ropczyc.

Nawałnice przechodziły także nad pow. krośnieńskim i jasielskim, ale nie miały one tak dramatycznego przebiegu. Obecnie na wszystkich terenach dotkniętych przez powódź trwa usuwanie jej skutków oraz szacowanie strat. (PAP)

api/ itm/ jbr/

Tagi: straty, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz