Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Pszczelarze zebrali średnio 18 kg miodu z ula

0
Podziel się:

Średnio 18 kilogramów miodu z jednego ula zebrali w tym roku pszczelarze na
Podkarpaciu - poinformował we wtorek prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman
Bartoń.

Średnio 18 kilogramów miodu z jednego ula zebrali w tym roku pszczelarze na Podkarpaciu - poinformował we wtorek prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń.

"Ten rok dla pszczelarzy był lepszy niż poprzedni. Szacujemy, że tegoroczne zbiory były o ponad 1/4 wyższe niż przed rokiem" - powiedział Bartoń.

Najwięcej miodu zebrano ze spadzi. W Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim z jednego ula pszczelarze uzyskali od 20 do nawet 35 kg tego gatunku miodu. Mniej miodu ze spadzi było m.in. na Pogórzu Dynowskim i w okolicach Strzyżowa.

Z podkarpackich pasiek pochodzi ok. 40 proc. tego rodzaju miodu w Polsce. Jest on dwa - trzy razy droższy od innych miodów. Należy do poszukiwanych produktów eksportowych.

Wytwarzana m.in. przez mszyce spadź, zwana też rosą miodową, w postaci kropel występuje latem na igłach i gałęziach jodły, świerka i modrzewia. Składa się głównie z soków roślinnych. Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze.

Według Bartonia, dobre były też jesienią tegoroczne zbiory miodów z nawłoci, a wcześniej z lipy i rzepaku. Niewielkie ilości miodu zebrano natomiast z gryki i wrzosu.

Na Podkarpaciu prawie 4,5 tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. W południowo-wschodniej Polsce na jeden kilometr kwadratowy przypada ponad sześć rodzin pszczelich; przeciętna krajowa wynosi cztery rodziny na jeden km kw. (PAP)

kyc/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)