Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Słabe lęgi większości ptaków

0
Podziel się:

Lęgi większości ptaków na Podkarpaciu były w tym roku znacznie słabsze niż w
latach poprzednich, powodem była długa zima - stwierdził ornitolog Marian Stój. Dodał jednak, że w
tym regionie gniazda opuściło więcej bocianów niż w Małopolsce czy na Śląsku.

Lęgi większości ptaków na Podkarpaciu były w tym roku znacznie słabsze niż w latach poprzednich, powodem była długa zima - stwierdził ornitolog Marian Stój. Dodał jednak, że w tym regionie gniazda opuściło więcej bocianów niż w Małopolsce czy na Śląsku.

"Długa i śnieżna zima sprawiła, że ptaki nawet do paru tygodni opóźniły swe lęgi. Na przykład orliki krzykliwe złożyły jaja około dwóch tygodni późnej. Duży mróz i śnieżyce, trwające jeszcze w kwietniu, zaszkodziły także lęgom orłów przednich" - powiedział w środę ornitolog.

W konsekwencji swoje gniazda w Karpatach opuściło w lecie tylko sześć młodych orłów przednich (Aquila chrysaetos). "Warto pamiętać, że dwa lata temu było aż 16 młodych orłów" - przypomniał dr Stój.

Słabe lęgi zanotowano również wśród drobnego ptactwa, m.in. szpaków, sikor, łuszczaków. "Każdego roku znaczna część par tych ptaków przystępuje do drugiego lęgu. W tym roku drugie lęgi były wielką rzadkością" - zauważył ornitolog.

Przyrodnik zauważył, że na Podkarpaciu gniazda opuściło natomiast więcej bocianów niż w np. w woj. małopolskim i śląskim, gdzie większość lęgów przepadło z powodu m.in. czerwcowych obfitych opadów deszczu.

Podkarpackie lasy i opuszczone przez ludzi górskie doliny stanowią schronienie i miejsce rozrodu wielu gatunków ptaków, w tym zagrożonych wyginięciem. Bytuje tam m.in. ok. 30 par orłów przednich, w Polsce ich populacja wynosi ledwie 35 par.

W podkarpackiej części Beskidu Niskiego występuje największe europejskie zagęszczenie populacji orlika krzykliwego (Clanga pomarina) i puszczyka uralskiego (Strix uralensis). Na 100 km kw. gniazduje tam do 20 par tych drapieżników. (PAP)

kyc/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)