Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie: Uczniowie pomogą zaprojektować lotnicze trasy szybowcowe

0
Podziel się:

Uczniowie II LO w Dębicy (Podkarpackie) od piątku będą w Bieszczadach
poszukiwać miejsc związanych z lotniczą historią regionu. Pomogą w ten sposób zaprojektować
bezpieczne lotnicze trasy szybowcowe. Na podstawie ich badań powstanie też lotniczy przewodnik
turystyczny.

Uczniowie II LO w Dębicy (Podkarpackie) od piątku będą w Bieszczadach poszukiwać miejsc związanych z lotniczą historią regionu. Pomogą w ten sposób zaprojektować bezpieczne lotnicze trasy szybowcowe. Na podstawie ich badań powstanie też lotniczy przewodnik turystyczny.

Prace te prowadzone będą w ramach projektu "Badania warunków termicznych do lotów szybowcowych na terenie Bieszczadów". Jego celem jest zbadanie możliwości zaprojektowania w rejonie Bieszczadów bezpiecznych lotniczych tras szybowcowych w okolicach miejsc związanych z lotniczą historią regionu.

Realizatorem projektu jest konsorcjum popularyzacji badań naukowych BAKCYL, w którego skład wchodzą: Politechnika Rzeszowska jako lider oraz Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza i Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza.

Jak poinformował PAP dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji Łukasz Szuba, zbadanie warunków "noszeń termicznych" w rejonie tych tras umożliwi bezpieczne pokonanie ich szybowcem. Przygotowany zostanie lotniczy przewodnik turystyczny dla pilotów szybowców.

Jak wyjaśnił, uczniowie będą rozmawiać ze starszymi mieszkańcami tamtych terenów, którzy pamiętają np. wypadki lotnicze lub inne zdarzenia związane z lotnictwem i spisywać uzyskane od nich informacje.

"Jeżeli przy okazji uda się im znaleźć jakieś szczątki samolotu to będzie dodatkowa korzyść. Informacje znajdą się w lotniczym przewodniku turystycznym dla pilotów szybowców, którzy w ostatnich latach licznie odwiedzają ośrodki szybowcowe w tym regionie" - powiedział Szuba.

Dodał, że ewentualne znaleziska trafią do muzeum.

Aby wyłonić uczniów do pracy przy tym projekcie zorganizowany został konkurs kwalifikacyjny. Startowało w nim siedem klas, które wysłały zgłoszenie. Byli to reprezentanci liceów ogólnokształcących i techników z Rzeszowa, Dębicy i Jarosławia. Zwycięzcami konkursu została druga klasa z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą ogólną na temat lotnictwa, wiedzą o Politechnice Rzeszowskiej, Stowarzyszeniu Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza", czy Fundacji Wspierania Edukacji.

"Po konkursie rozmawialiśmy ze zwycięską klasą o realizacji projektu, o ich zadaniach i przygotowaniach do spotkań z mieszkańcami. Rozmawialiśmy też z rodzicami uczniów aby wiedzieli, co czeka ich dzieci" - podkreślił Szuba.

W realizacji projektu weźmie udział wszystkich 29 uczniów klasy, która wygrała konkurs kwalifikacyjny, oraz ich nauczyciele. Koszty wyjazdów, zakwaterowania pokrywają organizatorzy. Oni też zapewniają materiały i urządzenia potrzebne do realizacji projektu.

Od piątku do niedzieli uczestnicy zapoznają się z urządzeniami pomiarowymi, zwiedzą Akademicki Ośrodek Szybowcowy (AOS) w Bezmiechowej, w którym będzie realizowana większość spotkań. Wykonają też pierwsze badania.

Projekt został wyłoniony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie ogłoszonym w grudniu 2012 roku w ramach przedsięwzięcia "Ścieżki Kopernika". (PAP)

api/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)