Notowania

wiadomości
14.05.2013 10:43

Podkarpackie: W Krośnie "Bliżej Ameryki"

Wystawa "Prezydenci wypoczywają", czyli kolekcja 42 zdjęć prezydentów Stanów Zjednoczonych sfotografowanych w sytuacjach prywatnych, jest jedną z propozycji trzydniowego przedsięwzięcia "Bliżej Ameryki". Impreza w środę rozpoczyna się w Krośnie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wystawa "Prezydenci wypoczywają", czyli kolekcja 42 zdjęć prezydentów Stanów Zjednoczonych sfotografowanych w sytuacjach prywatnych, jest jedną z propozycji trzydniowego przedsięwzięcia "Bliżej Ameryki". Impreza w środę rozpoczyna się w Krośnie. *

Organizatorami są: miejscowe Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Konsulat Generalny USA w Krakowie.

"Współczesność i historia Stanów Zjednoczonych w naszym kraju od lat budzą nieustanne zainteresowanie. Naszą imprezą chcemy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom" - powiedziała we wtorek Małgorzata Baranowska-Mika z RCKP w Krośnie.

Przypomniała, że według danych Amerykańskiego Urzędu Imigracyjnego do USA po 2000 roku przyjechało półtora miliona Polaków. "Trudno szacować liczbę osób, które wyjechały z Podkarpacia, niemniej tradycyjnie wiele rodzin z naszych stron ma bliskich w różnych regionach Stanów Zjednoczonych i jest to emigracja sięgająca jeszcze XIX wieku" - podkreśliła Baranowska-Mika.

Oprócz wystawy "Prezydenci wypoczywają" będzie można obejrzeć jeszcze dwie ekspozycje fotograficzne. Pierwsza będzie przedstawiać dzieje Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), a druga zaprezentuje amerykańskie parki narodowe.

Autorem wystawy "Parki Narodowe USA" jest mieszkający w Krośnie Stanisław Materniak. "Jego pasją są podróże. Swoje fotografie z kolejnych wypraw wystawiał w galeriach w Polsce, na Słowacji i na Litwie" - powiedziała Baranowska-Mika.

W programie "Bliżej Ameryki" są także koncerty muzyczne, wykłady. Podczas imprezy wręczone zostaną również nagrody laureatom konkursu plastycznego. W adresowanym do młodzieży szkolnej konkursie wzięło udział ponad 100 uczniów. (PAP)

kyc/ mrt/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz