Notowania

wiadomości
15.03.2012 15:20

Podkarpackie: W Przeworsku oddany został po rewitalizacji Dworzec PKP

W czwartek, po prawie dwuletnim generalnym remoncie oddany został Dworzec PKP w Przeworsku (Podkarpackie). Inwestycja kosztowała ok. 8 mln zł; pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu państwa i PKP.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W czwartek, po prawie dwuletnim generalnym remoncie oddany został Dworzec PKP w Przeworsku (Podkarpackie). Inwestycja kosztowała ok. 8 mln zł; pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu państwa i PKP. *

Jak powiedział podczas uroczystości dyrektor PKP Nieruchomości oddział w Krakowie Paweł Chmielewski, linia kolejowa E30, przy której stoi przeworski dworzec, jest bardzo ważnym korytarzem transportowym, łączącym zachód Europy ze wschodem. "Po Tarnowie i Przemyślu, to kolejny wyremontowany przez nas obiekt przy tej linii. Jeszcze wiosną br. planujemy oddać odnowiony dworzec w Łańcucie" - dodał.

Chmielewski podkreślił, że budynek dworca w Przeworsku został całkowicie przebudowany, od fundamentów po dach.

Dworzec ma m.in. gruntownie odnowioną elewację, która nawiązuje do pierwotnej bryły budynku z pierwszej połowy XX wieku. Wymieniono również drzwi, okna oraz wszystkie instalacje sanitarne i elektryczne, a także ocieplono budynek. Zamontowana została również winda. Dworzec został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Chmielewski zaznaczył, że zainstalowano także baterie słoneczne na dachu budynku, pozyskana dzięki nim energia zostanie wykorzystana do podgrzewania wody.

Budynek oraz parking na podróżnych został objęty monitoringiem, którego centrum będzie obsługiwane przez pracowników Straży Ochrony Kolei. Atrakcją, szczególnie dla najmłodszych pasażerów PKP, będzie stojąca obok dworca zabytkowa lokomotywa, która została odnowiona.

Przebudowa została wykonana przez Spółdzielnię Rzemieślniczą Budmet z Krakowa oraz Firmę Remontowo-Budowlaną Masterbud z Trojanowic. Wartość inwestycji wyniosła ok. 8 mln złotych.

Obecnie ok. 80 budynków w kraju objętych jest programem modernizacji dworców kolejowych. Jak podaje PKP remonty te są na rożnym etapie zaawansowania: od przygotowywania dokumentacji budowlanej po trwające lub kończące się prace remontowe. (PAP)

huk/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz