Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: 17. Festiwal Tańca Dziecięcego "Aguonele" w Puńsku

0
Podziel się:

Ponad 200 dzieci wzięło w niedzielę udział w 17. Festiwalu Tańca Dziecięcego
"Aguonele", który odbył się w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku (Podlaskie). To największy tego typu
festiwal mniejszości litewskiej w Polsce.

Ponad 200 dzieci wzięło w niedzielę udział w 17. Festiwalu Tańca Dziecięcego "Aguonele", który odbył się w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku (Podlaskie). To największy tego typu festiwal mniejszości litewskiej w Polsce.

Święto tańca dziecięcego mniejszości litewskiej odbywa się od 1995 r. W tym roku wzięło w nim udział 8 grup tanecznych z Puńska, Sejn i okolic, gdzie żyje największa grupa Litwinów.

W festiwalu wzięły udział dzieci od lat 3, z klas zerowych, podstawówek oraz gimnazjów z litewskim językiem nauczania. Każda grupa przygotowała jeden lub dwa tańce - głównie tańce ludowe, rzadziej nowoczesne. Zespoły liczyły od kilku do kilkudziesięciu osób.

"Młodzież przygotowywała się do festiwalu w swoich przedszkolach i szkołach pod nadzorem nauczycieli. Dzieci wkładają w to wiele serca, bo to najważniejszy dla nich festiwal taneczny" - powiedziała PAP Ewelina Iwaszko ze Stowarzyszenia Litewskiej Młodzieży w Polsce, które jest organizatorem imprezy.

Jak dodała, takie imprezy jak festiwal taneczny mają na celu poznawanie tradycji litewskiej i pielęgnowanie więzów narodowych.

Szacuje się, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy Litwinów, z czego większość w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim. Największe skupiska Litwinów pozostały w gminach Puńsk i Sejny. Podczas ostatniego spisu powszechnego ludności do narodowości litewskiej przyznało się 5,8 tys. osób.(PAP)

bur/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.