Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Aktywizacja zawodowa byłych więźniów

0
Podziel się:

60 byłych więźniów z zakładów karnych z województwa podlaskiego bierze
udział w warsztatach i szkoleniach aktywizacji zawodowej zorganizowanych w Białymstoku ze środków
unijnych. Poznają zasady poszukiwania pracy i praktycznie uczą się zawodu.

60 byłych więźniów z zakładów karnych z województwa podlaskiego bierze udział w warsztatach i szkoleniach aktywizacji zawodowej zorganizowanych w Białymstoku ze środków unijnych. Poznają zasady poszukiwania pracy i praktycznie uczą się zawodu.

Projekt "Skazani na... sukces na rynku pracy. Edycja podlaska" skierowany jest do mężczyzn, którzy opuścili zakłady karne, mają wykształcenie nie wyższe niż średnie i mieszkają w województwie podlaskim.

Udział w projekcie - jak powiedziała PAP w środę koordynatorka Anna Chrzanowska z fundacji "Via" - ma ich zaktywizować, umożliwić zdobycie kwalifikacji zawodowych, a także rozwinąć umiejętności. Udzielane jest im też wsparcie psychologiczne.

Koordynatorka projektu w województwie podlaskim Dorota Sadowska z fundacji "Szansa" przyznała, że był problem ze znalezieniem odpowiedniej liczby chętnych. Jednym z powodów jest to, że mężczyźni nie chcą się przyznać, że opuścili zakłady karne. Często też, mimo wcześniejszych chęci, trudno jest się im zmobilizować do codziennego uczestnictwa w kursie.

Sadowska dodała, że podczas rekrutacji mężczyźni są często zdziwieni, iż traktuje się ich "jak normalnych obywateli" i nikt nie pyta: "za co pan siedział i jak długo?". Dzięki temu, według Sadowskiej, byli skazani czują akceptację i wpływa to na ich poczucie własnej wartości.

"Często jest to ich taki powrót do społeczeństwa. Trzeba ich samych nastawić do tego pozytywnie. Żeby uwierzyli, że mają szansę, że nie są na straconej pozycji" - powiedziała Sadowska. Jak oceniła, obecna grupa jest bardzo zmobilizowana, ambitna i chętna do współpracy.

Pierwsza grupa 20 mężczyzn rozpoczęła szkolenia w październiku. To osoby w różnym wieku - głównie 30-, 40-latkowie. Warsztaty dla kolejnych grup ruszą w grudniu i styczniu; wciąż trwają do nich nabory.

Byli skazani najpierw biorą udział w warsztatach aktywnego poszukiwania pracy, podczas których uczą się, jak napisać CV, jak szukać pracy, np. na portalach internetowych. Organizowane są także spotkania z potencjalnymi pracodawcami. Uczestnicy biorą też udział w kursie komputerowym.

Dodatkowo przewidziane są zajęcia rozwijające zdolności ogólne uczestników, dobrane do potrzeb grupy, jak np. nauka czytania ze zrozumieniem, czy wyszukiwania i prezentacji informacji.

Po części warsztatowej, która trwa ok. półtora miesiąca, uczestnicy odbędą rozmowy z doradcą zawodowym, który skieruje ich na szkolenia zawodowe. Te szkolenia, trwające 180 godzin, mają nauczyć mężczyzn konkretnego zawodu - jak tokarz czy magazynier - odpowiedniego do predyspozycji chętnego, a także odpowiadającego zapotrzebowaniu na rynku pracy.

Chrzanowska powiedziała, że podobny projekt, skierowany do byłych więźniów, realizowany był już w Warszawie. Po skończeniu kursów niektórym z mężczyzn udało się znaleźć pracę.

Projekt "Skazani na... sukces na rynku pracy. Edycja podlaska" finansowany jest ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego całkowity koszt to ponad 1 mln zł. Projekt zakończy się w połowie przyszłego roku. (PAP)

swi/ rof/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)