Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
burmistrz
30.12.2008 10:51

Podlaskie: Burmistrz Siemiatycz oskarżony ws. sprzedaży działki

Kara od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności grozi burmistrzowi Siemiatycz Zbigniewowi R., którego prokuratura oskarżyła o przekroczenie uprawnień przy sprzedaży kilku hektarów gminnych gruntów spółce z Narwi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kara od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności grozi burmistrzowi Siemiatycz Zbigniewowi R., którego prokuratura oskarżyła o przekroczenie uprawnień przy sprzedaży kilku hektarów gminnych gruntów spółce z Narwi.

Akt oskarżenia być może jeszcze we wtorek zostanie wysłany do Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim - poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Adam Kozub.

Chodzi o zabudowaną działkę o powierzchni ponad 4,5 hektara. W 2004 roku została sprzedana za 30 tys. zł, podczas gdy według ustaleń CBA - była warta ponad 268 tys. zł (śledztwo prowadziła białostocka prokuratura okręgowa we współpracy z CBA). Dlatego przyjęto w zarzucie, że gmina poniosła szkodę majątkową stanowiącą różnicę tych kwot.

Według prokuratury burmistrz zobowiązał się w imieniu gminy do sprzedaży tej nieruchomości za sumę 30 tys. zł, a następnie zbył ją za taką sumę - jednak bez zobowiązania, że nabywająca ją spółka zbuduje tam i uruchomi zakład produkcyjny zatrudniający ok. 500 osób. We wcześniejszych ogłoszeniach przetargowych takie zobowiązanie było jednym z warunków.

Burmistrz Siemiatycz Zbigniew R. nie przyznał się do zarzutu. Nie stosowano wobec niego żadnych środków zapobiegawczych. W listopadzie, gdy postawiono mu zarzut, mówił PAP, że sprzedaż działki odbyła się "przy otwartej kurtynie", a decydował nie tylko sam burmistrz, ale i rada miejska.

"Były nawet głosy, żeby za symboliczną złotówkę sprzedać, bo inwestor obiecywał zatrudnienie pięciuset osób. Nam zależało na tym, żeby jak najwięcej ludzi nie wyjeżdżało z Siemiatycz" - mówił wtedy Zbigniew R.

Jak powiedział we wtorek PAP burmistrz Zbigniew R., spółka z Narwi już rozpoczęła prace adaptacyjne w budynku na zakupionej działce nad zapleczem socjalnym na potrzeby przyszłej fabryki. Z tego co mu wiadomo, spółka wystąpiła także do wiejskiej gminy Siemiatycze o wydanie warunków zabudowy przyszłej fabryki, jest także opracowany lub opracowywany raport oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Według burmistrza pod koniec kwietnia 2009 roku ma zostać wmurowany kamień węgielny pod zakład produkcyjny na sprzedanej działce.(PAP)

kow/ itm/ mow/

Tagi: burmistrz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz