Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Dodatkowe wytyczne dla prokuratur w sprawie pijanych kierowców

0
Podziel się:

Prokuratorzy z północno-wschodniej Polski,
oskarżający w sprawach pijanych kierowców, mają domagać się od
sądu podania wyroku do publicznej wiadomości z publikacją nazwisk
- to jedno z zaleceń szefa Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku
(PA) do podległych mu prokuratur okręgowych.

Prokuratorzy z północno-wschodniej Polski, oskarżający w sprawach pijanych kierowców, mają domagać się od sądu podania wyroku do publicznej wiadomości z publikacją nazwisk - to jedno z zaleceń szefa Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku (PA) do podległych mu prokuratur okręgowych.

W śledztwach w takich sprawach mają też częściej, niż do tej pory, dokonywać zajęcia samochodów ma poczet kar majątkowych - poinformował PAP w piątek rzecznik prasowy PA w Białymstoku Janusz Kordulski.

To zalecenia dodatkowe, ponieważ pierwsze zalecenia w tej kwestii zostały wydane w listopadzie ub. roku i dotyczyły przypadków, w których można kierowcy odebrać samochód na poczet przyszłej kary majątkowej.

Ze statystyk białostockiej prokuratury apelacyjnej wynika jednak, że w tym okręgu, obejmującym województwo podlaskie i część województwa warmińsko-mazurskiego, policjanci podlegający Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, dużo częściej zajmują samochody pijanych kierowców, niż policjanci podlegający komendzie w Białymstoku.

Dlatego, jak wyjaśnił Kordulski, dodatkowe zalecenia mają sprawić, że prokuratorzy (zwłaszcza z województwa podlaskiego) będą bardziej rygorystycznie podchodzić do realizacji wytycznych dotyczących pijanych kierowców.

Według tych zaleceń, bezwzględny nakaz zajęcia samochodu takiej osoby na poczet przyszłej kary grzywny dotyczy dwóch przypadków. Pierwszy, to sytuacja, gdy kierowca ma we krwi powyżej promila alkoholu i kiedy nie dokona on wpłaty na zabezpieczenie majątkowe "niezwłocznie", czyli w ciągu kilku dni. Drugi - to przypadek recydywy (powtórne zatrzymanie za jazdę po pijanemu) lub spowodowanie wypadku drogowego.

Wytyczne dotyczące postępowania przed sądem mówią o tym, że prokuratorzy mają domagać się od sądu zgody na podanie wyroku do publicznej wiadomości z danymi skazanego w sytuacji, gdy: miał on ponad dwa promile alkoholu we krwi lub gdy to jego powtórne takie przestępstwo.

Zalecenie zostało skierowane do czterech prokuratur okręgowych na terenie stanowiącym białostocki okręg apelacyjny: w Białymstoku, Olsztynie, Suwałkach i Łomży. (PAP)

rof/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)