Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Festiwal Chórów Litewskich w Puńsku

0
Podziel się

Chóry z Polski i Litwy zaprezentowały się w niedzielę podczas 12. Festiwalu
Chórów Litewskich w Puńsku (Podlaskie) nazywanym stolicą Litwinów w Polsce.

bEgCMOiJ

Chóry z Polski i Litwy zaprezentowały się w niedzielę podczas 12. Festiwalu Chórów Litewskich w Puńsku (Podlaskie) nazywanym stolicą Litwinów w Polsce.

W Domu Kultury Litewskiej w Puńsku zaśpiewały dwa chóry z gminy Puńsk, młodzieżowy z Liceum Ogólnokształcącego w Puńsku, oraz chór "Dżukija" złożony z osób dorosłych.

Z Litwy przyjechały cztery chóry, w tym męski chór "Perkunas" z Kowna, jeden z najbardziej znanych chórów litewskich. Pozostałe pochodzą z Mariampola, Alytusa i Kowna.

bEgCMOiL

"To wspaniała okazja, by nasza społeczność posłuchała artystów z Litwy. To także możliwość słuchania innych i nauki dla naszych chórów" - powiedziała PAP Jolanta Malinowska-Wiaktor z Domu Kultury Litewskiej w Puńsku.

Litwini z Puńska organizują festiwal od 1999 roku, ale śpiew chóralny ma w środowisku Litwinów z Polski ponad 50-letnią tradycję. Tyle bowiem lat ma najstarszy chór z Puńska "Dżukija". Jest to chór mieszany, w którym występuje blisko 30 osób.

Litwini szczególnie pielęgnują swoją kulturę narodową. Szacuje się, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy Litwinów, z czego większość w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim. Największe skupiska Litwinów pozostały w gminach Puńsk i Sejny. Podczas ostatniego spisu powszechnego ludności do narodowości litewskiej przyznało się jednak tylko 5,8 tys. osób. (PAP)

bur/ pz/

bEgCMOjm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)